Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od 2002 r. środki z rachunków walutowych będą wypłacane w euro

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2002 roku środki pieniężne na rachunkach bankowych w walutach niektórych państw UE (np. marki, franki, liry) będą wypłacane w euro

- zakłada uchwalona w środę przez Sejm ustawa o skutkach wprowadzenia euro.

Od 1 stycznia 2002 roku euro będzie obowiązującą walutą w 12 państwach Unii należących także do Europejskiej Unii Walutowej (EMU). Obecnie w obiegu są waluty państw należących do EMU.

Zgodnie z ustawą świadczenia, których termin spełnienia przypada po 31 grudnia 2001 roku, powinny być realizowane w euro.

W okresie przejściowym, czyli od 1 stycznia 2002 roku do 28 lutego 2002 roku, świadczenie może być spełnione w walucie narodowej.

Ustawa zapewnia prawidłowe funkcjonowanie umów w Polsce po wprowadzeniu do obiegu 1 stycznia 2002 roku banknotów i monet euro oraz stopniowym wycofywaniu z obiegu walut narodowych państw UE, należących do Unii Walutowej.

W ustawie o skutkach wprowadzenia euro uregulowano najważniejsze zagadnienia związane z konsekwencjami wprowadzenia euro dla polskiego prawa: rodzaj waluty, w jakiej ma być spełnione świadczenie, poszanowanie zasady ciągłości umów, ustalenie obowiązkowych kursów wymiany walut narodowych na euro, zasady zaokrąglania oraz kwestie wymiany banknotów i monet.

Zamiana walut narodowych niektórych państw członkowskich Unii Europejskiej i przeliczenie depozytów w walutach narodowych tych państw w Polsce na euro po 1 stycznia 2002 roku nie daje podstaw do rozwiązania umowy.

Depozyty złożone na dzień 31 grudnia 2001 roku mają być przeliczone według sztywnych kursów wymiany walut ustalonych na 1 stycznia 1999 roku według notowań z 31 grudnia 1998 roku. Są to kursy ustalone przez UE przy wprowadzaniu euro, które odzwierciedlają udział waluty narodowej w euro. Dla przykładu, według kursu sztywnego 1 euro kosztuje 1,95583 marek niemieckich, 6,55957 franków francuskich; 13,7603 szylingów austriackich; 1936,27 lirów włoskich.

Przeliczenie walut ma być dokonywane bez opłat, a wynik przemnożenia waluty narodowej przez wskaźnik będzie zaokrąglony do dwóch miejsc po przecinku.

Ponadto banki mające uprawnienia dewizowe będą obowiązane przez jeden rok - na żądanie obywateli polskich - dokonać wymiany banknotów i monet walut narodowych na euro, jednak w tym przypadku banki te będą uprawnione do pobierania opłat.

Wysokość opłat pobieranych przy wymianie banknotów będzie uregulowana rozporządzeniem ministra finansów, który określi maksymalną stawkę opłaty pobieranej za wymianę konkretnej waluty.

euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)