Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polityka fiskalna rodzi niepewność co do kursu złotego

0
Podziel się:

Prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz ostrzegł w środę, że perspektywy sytuacji fiskalnej rodzą niepewność co do kształtowania się kursu złotego.

"Musimy obliczyć całość deficytu sektora finansów publicznych. Gdy jest gwałtownie rosnący deficyt, to rosną różnego rodzaju ryzyka, rośnie niepewność, między innymi niepewność dotycząca kształtowania się kursu waluty, a to nie jest bez znaczenia dla inflacji" - powiedział prezes NBP w wywiadzie dla PAP.

Po przyjęciu przez rząd projektu budżetu na przyszły rok z deficytem na poziomie 45,5 mld zł wobec 38,7 mld zł oraz ogłoszeniu zarysu Strategii Średniookresowej inwestorzy z niepokojem obserwowali polski rynek. Nie wierząc w możliwości ograniczenia ekspansji fiskalnej wyprzedawali polskie aktywa.

Złoty w ubiegłym tygodniu stracił znacząco do euro, a rentowności papierów mocno wzrosły.

"Nikt nie jest w stanie precyzyjnie prognozować kursu. Masa zmiennych czynników jest taka, że nie da się go precyzyjnie prognozować. Natomiast jeśli mamy do czynienia z gwałtowanie rosnącymi potrzebami pożyczkowymi państwa, to oczywiście również niepewność dotycząca kształtowania się kursu rośnie" - powiedział Balcerowicz.

"Perspektywy sytuacji fiskalnej rodzą dodatkową niepewność, jeśli chodzi o kurs walutowy" - dodał.

NBP POŻYCZY MF ŚRODKI NA WYKUP DŁUGU

Szef NBP powiedział w wywiadzie dla PAP, że rozmowy dotyczące ewentualnej pożyczki dla rządu na wcześniejszą spłatę długu są na etapie roboczych uzgodnień.

"Jesteśmy w trakcie roboczych rozmów i w momencie, kiedy będą rozstrzygnięcia, to podamy do wiadomości publicznej ich wyniki" - powiedział prezes NBP.

Prezes NBP powiedział, że kwota pożyczki nie będzie duża.

"Chcę podkreślić, że nie chodzi tu o wielkie sumy, bo najważniejsze jest to, żeby wykupywać tyle długu, ile się opłaci Polsce. Ministerstwo Finansów kalkuluje, ile się opłaci i rachunek nie wskazuje na wielkie sumy" - powiedział szef NBP.

Niedawno przedstawiciele Ministerstwa Finansów mówili, że NBP mógłby pożyczyć 1-1,5 mld USD na wcześniejszą spłatę zadłużenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)