Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Propozycja rządowa bez szczegółowych rozwiązań

0
Podziel się:

W propozycji rządowej regulowania kursu złotego jest sugestia przeprowadzenia interwencji przez NBP, jednak bez szczegółów technicznych, które mają być przedmiotem uzgodnień

- poinformowało PAP źródło zbliżone do RPP.

'W propozycji rządowej jest sugestia regulowania kursu, w taki lub inny sposób. Nie określono jakiejś techniki, chodzi o to, aby ustalić jakąś wartość kursu i w tym kierunku zmierzać. Tego nie można zrobić administracyjnie, pozostaje tylko interweniować' - powiedział pragnący zachować anonimowość rozmówca PAP

'Problem polega na tym, że technika tej interwencji oraz jej zakres wymaga oczywiście uzgodnień, tak w sensie prawnym jak merytorycznym' - dodał rozmówca PAP.

Kilku członków RPP powiedziało PAP wcześniej w poniedziałek, że rada mogłaby formalnie przedyskutować rządowe propozycje zmian w polityce kursowej na swoim posiedzeniu w przyszłym tygodniu.

Bogusław Grabowski powiedział PAP, że RPP na posiedzeniu 28-29 maja mogłaby rozszerzyć porządek obrad, jeżeli wszyscy członkowie do tego czasu zapoznają się z materiałem i będą mieli na jego temat uwagi.

Minister finansów Marek Belka spotkał się w piątek z prezesem NBP Leszkiem Balcerowiczem i przedstawił mu propozycje zmian w polityce kursowej mające służyć osłabieniu złotego, do czego w ubiegłym tygodniu zobowiązał go rząd.

Belka sugerował wcześniej, że propozycje zmian mogą zakładać wprowadzenie niejawnego pasma wahań kursu, po przekroczeniu którego Narodowy Bank Polski byłby zobowiązany do interwencji walutowych.

Natomiast w czwartek źródło z banku centralnego poinformowało PAP, że jednym z rozwiązań, które wydają się być do przyjęcia przez NBP, jest przywrócenie korytarza z szerszym niż poprzednie +/-15 proc. pasmem wahań.

Według Grabowskiego, RPP powinna najpierw, w przyszłym tygodniu, przedyskutować propozycje MF we własnym gronie, a dopiero później przystąpić do rozmów z rządem.

Obserwatorzy rynku uważają, że wobec możliwości niepowodzenia rozmów ministra finansów z radą rząd może zdecydować się na rozwiązanie sprawy przez parlament, czyli poparcie zmian w ustawie o NBP ograniczających niezależność RPP.

Pierwsze czytanie projektów nowelizacji ustawy o NBP odbędzie się w tym tygodniu. Projekt PSL i Unii Pracy zakłada zwiększenie liczby członków Rady Polityki Pieniężnej i zobowiązanie Rady do dbania o wzrost gospodarczy, a nie tylko o stan finansów państwa.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)