Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przygotowanie członkostwa w strefie euro - wyzwaniem dla RPP

0
Podziel się:

Najważniejszym wyzwaniem dla Rady Polityki Pieniężnej w najbliższych latach będzie przygotowanie polskiej gospodarki do wprowadzenia euro - uważa Halina Wasilewska-Trenkner, wiceminister finansów, wybrana w środę do RPP.

"Najważniejszym wyzwaniem wieloletnim będzie przygotowanie gospodarki do możliwie bezszokowego wejścia do strefy euro" - powiedziała Wasilewska-Trenkner w wywiadzie opublikowanym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Dodała, że w związku z tym sytuacja, w której przyjdzie Radzie podejmować decyzje, będzie bardzo trudna.

Jej zdaniem będzie to wymagało wielu ważnych dla polityki monetarnej zabiegów, w tym również o charakterze czysto technicznym.

"Aby uniknąć zakłóceń w tym procesie, trzeba podjąć przygotowania przekraczające ramy polityki pieniężnej czy fiskalnej. Muszą one obejmować również przygotowanie struktur w gospodarce" - powiedziała Wasilewska-Trenkner.

Dodała, że w obecnej sytuacji RPP raczej nie będzie podejmowała radykalnych decyzji.

"Mamy w tej chwili dużo niepewności, głównie związanych z otwarciem naszego rynku. Sytuacja ta wymaga posunięć wyważonych i ostrożnych. Wątpię, aby nowa Rada podejmowała jakieś decyzje radykalnie zmieniające politykę pieniężną" - powiedziała wiceminister.

Zdaniem Wasilewskiej-Trenkner niektóre decyzje przynoszą skutki z opóźnieniem i dlatego muszą być bardzo wyważone.

"Zawsze musimy rozważyć, jakie kroki mogą nas do głównego celu zbliżyć w sposób tańszy, w sensie ogólnych kosztów, a jakie będą angażowały większe nakłady ze strony gospodarki. Pragnę podkreślić, że zawsze byłam raczej zwolenniczką ewolucji, nie rewolucji, i nie mam zamiaru zmieniać swoich przekonań" - powiedziała.

Wasilewska-Trenkner podkreśliła także, że nowa rada musi poprawić sposób komunikowania się z otoczeniem.

"(Rada) powinna mówić nie tylko, co ma zamiar zrobić, ale dlaczego musi to być zrobione. Wielokrotnie zawracałam uwagę na brak takiego wytłumaczenia, które byłoby zrozumiałe nie tylko dla analityków, ale również dla powszechnego odbiorcy" - powiedziała wiceminister.

"Chciałabym, aby działania Rady, której będę członkiem, stały się czytelne dla osób zainteresowanych polityką pieniężną. Zrozumienie wzmacnia zaufanie, a zaufanie na rynku finansowym jest wartością samą w sobie, czasem ważniejszą od wymiernych parametrów" - dodała.

Wasilewska-Trenkner obejmie funkcję członka Rady Polityki Pieniężnej 23 stycznia i weźmie udział dopiero w jej lutowym posiedzeniu. Postrzegana jest przez rynek jako zwolenniczka umiarkowanie łagodnej polityki pieniężnej.

euro
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)