Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przyjęcie euro w 2007 r. będzie najkorzystniejsze

0
Podziel się:

Najkorzystniejsze byłoby przystąpienie Polski do Unii Gospodarczo-Walutowej w 2007 roku, gdyż taki scenariusz oznaczałby najszybszy wzrost inwestycji zagranicznych, wynika z badań Narodowego Banku Polskiego / ISB /

Najkorzystniejsze byłoby przystąpienie Polski do Unii Gospodarczo-Walutowej (UGW) w 2007 roku, gdyż taki scenariusz oznaczałby najszybszy wzrost inwestycji zagranicznych, wynika z badań Narodowego Banku Polskiego (NBP) zaprezentowanych w „Raporcie na temat korzyści i kosztów przystąpienia Polski do strefy euro”.

„Najkorzystniejsze wyniki uzyskano dla wariantu zakładającego – dzięki wcześniejszym działaniom przygotowawczym - przystąpienie do strefy euro w 2007 roku oraz wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych średnio o 1% PKB w okresie od momentu akcesji do końca okresu symulacji” – czytamy w syntezie raportu.

Rząd chciałby, aby Polska była gotowa do przyjęcia euro do 2009 roku. Zgodnie z planem wicepremiera ds. gospodarczych Jerzego Hausnera Polska ma spełnić fiskalne kryteria konwergencji nominalnej w 2007 roku. Kryteria monetarne Polska już spełniła.

NBP od lat postuluje jak najszybsze przystąpienie do strefy euro. W najbardziej optymistycznym scenariuszu mogłoby to być możliwe właśnie w 2007 roku.

Na co najmniej dwa przed wejściem do UGW złoty zostanie związany z euro w kursowym mechanizmie ERM2, w ramach którego jego kurs będzie mógł się zmieniać maksymalnie o +/-15% w stosunku do przyjętego parytetu.

„Prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń na rynku walutowym w okresie uczestnictwa w ERM2 potęguje również stosowana dotychczas interpretacja kryterium kursowego, akcentująca większą tolerancję dla aprecjacji kursu w stosunku do centralnego parytetu. W konsekwencji okres członkostwa Polski w ERM2 powinien być jak najkrótszy, a uczestnictwo w tym mechanizmie powinno mieć miejsce w ramach szerokiego pasma dopuszczalnych wahań względem centralnego parytetu (+/-15%)” – głosi synteza raportu.

„Ponadto, do chwili przystąpienia do tego systemu polityka pieniężna powinna być prowadzona w warunkach płynnego kursu walutowego, zapewniającego pełną swobodę realizacji polityki pieniężnej zorientowanej na utrzymanie stabilnych cen” – napisano również.

Utrzymanie kursu płynnego do momentu wejścia do mechanizmu ERM2 przewiduje wspólne oświadczenie wydane przez specjalną międzyresortową grupę roboczą NBP i resortu finansów, powołaną w celu opracowania strategii przyjmowania euro.

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)