Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP i Ministerstwo Finansów chcą rozmawiać

0
Podziel się:

RPP będzie kontynuować politykę wolnego kursu walutowego, ale jest gotowa do dyskusji o strategii kursowej w kontekście akcesji Polski do Unii Europejskiej i unii monetarnej. Minister finansów chce rozmów o długookresowej polityce kursowej

.

Do merytorycznej dyskusji na temat polityki gospodarczej zachęcał we wtorek przedstawicieli rządu i Rady Polityki Pieniężnej prezydent Aleksander Kwaśniewski, który jednocześnie, po spotkaniu z RPP i prezesem NBP Leszkiem Balcerowiczem, zapewnił, że będzie bronił niezależności RPP.

Minister finansów Marek Belka na późniejszym spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że spotkanie u prezydenta przyczyni się do zmniejszenia emocji, które narastały u polityków, głównie koalicji, wokół RPP.

'Mam nadzieję, że to spotkanie przyczyni się do obniżenia emocji, dobrze że się odbyło, będzie służyło intensyfikacji dialogu na temat polityki kursowej' - powiedział minister finansów, który od ponad dwóch miesięcy domagał się działań RPP w celu osłabienia kursu złotego.

Po spotkaniu z prezydentem prezes NBP powiedział, że obecna polityka wolnego kursu walutowego prowadzona przez RPP jest lepsza od innych proponowanych działań.

'Co do mechanizmu kursowego RPP podtrzymuje zdanie, że obecny jest lepszy od różnych proponowanych, ale jest gotowa do dyskusji nad przyszłą ewolucją w kontekście wchodzenia do Unii Europejskiej i strefy euro' - powiedział Balcerowicz.

'Porozmawiamy (z RPP) o strategii polityki kursowej nie w perspektywie tygodnia czy miesiąca, ale w dłuższej' - powiedział Belka dziennikarzom, komentując wtorkowe spotkanie prezydenta z RPP i zapowiadając szybkie ustalenie terminu kolejnego spotkania w sprawie polityki pieniężnej, tym razem między przedstawicielami rządu a członkami RPP.

Przed tygodniem na prośbę premiera Leszka Millera rząd spotkał się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim na posiedzeniu Rady Gabinetowej poświęconym polityce pieniężnej i sytuacji gospodarczej, a we wtorek spotkanie na ten sam temat prezydent odbył z RPP i prezesem NBP.

'W ciągu kilku dni a nawet godzin zwrócę się do prezesa NBP o ustalenie terminu spotkania. Spotkanie będzie przede wszystkim poświęcone strategii kursowej, a także przedstawimy na nim stan zaawansowania prac nad budżetem na przyszły rok' - powiedział Belka.

Poinformował, że w piątek rząd w nieformalnym składzie będzie omawiał założenia do budżetu na przyszły rok.

Rząd, niezadowolony z umacniania się złotego, który hamuje eksport będący warunkiem wyjścia ze stagnacji gospodarczej, zaproponował w maju, żeby RPP podjęła politykę niejawnego pasma wahań kursu i interwencji na rynku walutowym.

RPP opowiedziała się już wcześniej za pozostawieniem obecnego mechanizmu kursowego bez zmian, uważając, że interwencje byłyby nieskuteczne wobec trwałego trendu aprecjacyjnego spowodowanego perspektywą akcesji Polski do UE, czynnikami fundamentalnymi i rosnącą podażą papierów skarbowych.

We wtorek RPP ponowiła propozycję, aby rząd wpływał na kurs walutowy kupując na rynku waluty potrzebne do spłaty zadłużenia zagranicznego.

'Proponujemy dyskusję o takich sposobach zaopatrywania się w niezbędne środki dewizowe potrzebne do obsługi długu zagranicznego, aby zmniejszyć związaną z tym presję aprecjacyjną' - powiedział Balcerowicz.

'Jeżeli środki na ten cel byłyby uzyskiwane głównie z emisji zagranicznych, a część tych dewiz wpływałaby na polski rynek dewizowy, to by wzmacniało złotego. Chodzi o to, żeby zminimalizować to zjawisko i przejść do zaopatrywania się w środki dewizowe na polskim rynku' - dodał.

Prezydent powiedział, że uważa, iż RPP zgadza się z zasadniczymi celami rządu, jakimi są potrzeba powrotu na ścieżkę wzrostu gospodarczego, zmniejszenie bezrobocia i wejście Polski do UE.

PREZYDENT BĘDZIE BRONIŁ NIEZALEZNOŚCI RPP

Prezydent ponownie we wtorek zadeklarował obronę niezależności RPP. Wcześniej deklarował to kilkakrotnie w trakcie ataków politycznych na bank centralny, a ostatnio zadeklarował to na spotkaniu z rządem tydzień temu.

Prezydent dał też sygnał, że dyskusje o polityce kursowej i monetarnej oraz wzajemnym dostosowaniu ich do polityki fiskalnej powinny być przedmiotem dyskusji ekonomistów, a nie obrad parlamentarnych.

Sejm pracuje nad projektami nowelizacji ustawy o NBP. Rządowy projekt dostosowuje zapisy ustawy do prawa unijnego, natomiast projekty poselskie chcą rozszerzyć skład RPP lub zobowiązać ją do troski o pobudzanie wzrostu gospodarczego i zwalczanie bezrobocia.

Rynek odbiera poselskie projekty jako próbę ograniczenia niezależności RPP i NBP.

Prezydent uważa, że merytoryczne rozmowy między RPP a rządem mogłyby się stać forum współpracy między dwoma organami.

Prezydent dodał, że lepiej, żeby rozmowy odbywały się na poziomie eksperckim, niż tylko w ramach oficjalnych kontaktów między premierem a prezesem NBP.

Prezes NBP potwierdził, że dyskusja z prezydentem i ewentualne dalsze sugestie rządu dotyczące stóp procentowych i poziomu złotego nie będą brane pod uwagę przy ustalaniu parametrów polityki pieniężnej, a RPP dalej będzie się kierować tylko analizami sytuacji makroekonomicznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)