Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

RPP o złotym i euro

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej uważa, że szybkie wejście do strefy euro przyspieszy realną konwergencję Polski z gospodarkami Unii Europejskiej i temu zasadniczemu celowi podporządkowała w średniookresowej strategii pozostałe

.

"RPP jest przekonana, ze najbardziej korzystne dla Polski byłoby przyjęcie strategii gospodarczej nastawionej na stworzenie warunków zapewniających wprowadzenie euro w 2007 roku, a więc w najbliższym możliwym terminie.

Korzyści, jakie Polska odniesie z wprowadzenia euro, to zmniejszenie ryzyka makroekonomicznego, większa dostępność i mniejsze koszty pozyskiwania kapitału, wyeliminowanie ryzyka kursowego stymulujące handel i części kosztów transakcyjnych oraz zwiększenie konkurencji.

RPP uważa jednak, że spełnienie kryteriów nominalnych konwergencji, jakie zapisane są w traktacie z Maastrich, w tym stabilizacji inflacji na niskim poziomie i zachowanie płynnego kursu walutowego będzie sprzyjać konwergencji realnej.

"Bliska perspektywa wejścia Polski do Unii Europejskiej stawia przed nami pytanie o następny etap, o to, na jaką datę wejścia Polski do strefy euro warto się nastawiać i w tej sprawie RPP zajmuje wyraźne stanowisko. Polsce opłacałoby się nastawić na jak najwcześniejsze możliwe wejście do strefy euro" - powiedział na konferencji prasowej prezes NBP Leszek Balcerowicz.

RPP ZA PŁYNNYM ZŁOTYM, JAK NAJSZERSZYM PASMEM W ERM2

RPP opowiedziała się w średniookresowej strategii polityki monetarnej za płynnym kursem złotego i jak najszerszym możliwym pasmem wahań w mechanizmie kursowym ERM2 do czasu zastąpienia złotego przez euro.

Po wejściu do Unii Europejskiej w maju 2004 roku złoty będzie mógł zostać powiązany z euro w mechanizmie ERM2, w którym przebywać ma aż do zastąpienia go przez euro.

Przedstawiciele rządu opowiadali się wcześniej za dewaluacją złotego przed wejściem do ERM2, by osłabić, ich zdaniem, zbyt mocny kurs.

"System płynnego kursu walutowego sprzyja skuteczności strategii BCI (bezpośredniego celu inflacyjnego), gdyż polityka oddziaływania na kurs walutowy mogłaby wymuszać zmiany stóp procentowych niezgodne z przyjętym celem inflacyjnym" - napisała RPP w dokumencie.

"Dlatego do momentu wejścia do ERM2 powinien być utrzymany system płynnego kursu walutowego, a wprowadzone po tym okresie pasmo możliwych wahań kursu w ramach ERM2 powinno mieć maksymalnie dopuszczalną szerokość" - podała RPP.

Do tej pory kursy walut w ERM2 mogły się wahać maksymalnie o +/- 15 proc.

Rok 2007 jako data wejścia do EMU oznacza, że RPP przewiduje dwuletni, standardowy okres powiązania złotego z euro w ERM2.

RPP uważa, że dewaluacja parytetu centralnego byłaby sprzeczna z realizacją kryterium kursowego.

"Kryterium kursowe wymaga utrzymania przez okres co najmniej dwóch lat kursu walutowego w systemie kursowym ERM2 bez nadmiernych napięć na rynku walutowym. Choć system ten dopuszcza wahania kursu waluty krajowej w granicach +/- 15 proc. wokół centralnego parytetu, w ocenie stabilności kursu walutowego uwzględniane będą najprawdopodobniej również inne czynniki, takie jak brak znaczących napięć na rynku walutowym. Sprzeczna ze spełnieniem kryterium byłaby dewaluacja parytetu centralnego" - uważa RPP.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)