Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o NBP

0
Podziel się:

Rząd przyjął na wtorkowym posiedzeniu projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim dostosowujący polskie ustawodawstwo do standardów Unii Europejskiej

. 'Obowiązująca ustawa o Narodowym Banku Polskim, uchwalona przez Sejm w 1997 roku, w znacznej mierze, lecz nie całkowicie, uwzględniała standardy dotyczące banków centralnych, obowiązujące w Unii Europejskiej' - napisano w komunikacie po posiedzeniu rządu.

W czasie negocjacji dotyczących przyjęcia Polski do UE za jeden z warunków naszej akcesji uznano konieczność pełnej harmonizacji polskich przepisów dotyczących banku centralnego z postanowieniami Traktatu z Maastricht oraz Statutem Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego. Miało to dotyczyć w szczególności instytucjonalnej, personalnej i finansowej niezależności NBP.

Zaproponowane zmiany określają m.in.: rolę banku centralnego w reprezentowaniu interesów RP w międzynarodowych instytucjach finansowych, relacje NBP z rządem, instrumenty pozwalające mu wspierać sprawne działanie systemów płatniczych.

Bank centralny będzie miał także obowiązek opracowywania statystyki pieniężnej i przekazywania informacji instytucjom międzynarodowym, których będzie członkiem. Członków Komisji Nadzoru Bankowego objęto nakazem przestrzegania tajemnicy na temat wiadomości objętych ustawą o ochronie informacji niejawnych oraz tajemnicą bankową. Zrezygnowano z funduszy specjalnych NBP, na które odpisy wymagałyby uzgodnienia z ministrem finansów.

'Ma to uzasadnienie w całkowitej niezależności od władzy wykonawczej banku centralnego w wykonywaniu jego zadań konstytucyjnych' - podaje komunikat.

Próbę dostosowania przepisów ustawy o NBP do przepisów unijnych podjęto w 2001 roku wraz z nowelizacją prawa bankowego. Jednak po przyjęciu przez Sejm poprawek ograniczających niezależność banku centralnego, ustawa została w ostatecznym głosowaniu odrzucona przez Sejm.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)