Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stopy procentowe zostały obcięte

0
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła od piątku stopę lombardową i redyskontową o 100 pkt bazowych do 12,5 i 11,0 proc., stopę interwencyjną o 50 pb do 9,5 proc., a depozytową zostawiła bez zmian na poziomie 6,5 proc.

W komunikacie po zakończonym w czwartek posiedzeniu RPP podała, że utrzymała neutralne nastawienie w polityce monetarnej.

Na konferencji prasowej o 16.00 RPP poda uzasadnienie decyzji.

Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami rynku. Dwie trzecie ekonomistów instytucji finansowych ankietowanych przez PAP przewidywało obniżkę stóp procentowych w kwietniu o 50-100 pb.

Jest to ósma z rzędu obniżka stóp procentowych. Począwszy od lutego 2001 roku RPP obniżyła najważniejszą dla rynku stopę interwencyjną o 950 punktów bazowych.

W opinii ministra finansów Marka Belki obniżka stóp procentowych to krok w dobrym kierunku i świadczy 'w jakimś stopniu' o poparciu RPP dla programu gospodarczego rządu.

'Jest to krok w dobrym kierunku, choć minister finansów liczył na większą skalę obniżki stopy interwencyjnej' - powiedział PAP rzecznik ministra finansów Marcin Kaszuba.

'W jakimś stopniu dzisiejsza decyzja świadczy o tym, że Rada wspiera program gospodarczy rządu' - dodał.

Rzecznik rządu Michał Tober powiedział, że choć rząd jest zadowolony, uważa decyzję RPP za zbyt ostrożną i oczekuje na dalsze obniżki.

Według analityków spadkowy trend inflacyjny i ożywienie popytu konsumpcyjnego spowodowały, że RPP dokona kolejnej obniżki właśnie na kwietniowym posiedzeniu, po tym, jak w lutym i marcu powstrzymała się od obniżki.

Od października 2001 roku inflacja utrzymuje się na poziomie poniżej 4 proc., a analitycy prognozują jej spadek nawet do poziomu 2,5 proc. w maju.

W marcu spadły wszystkie miary inflacji bazowej do poziomu 2,6-4,1 proc. z 2,8-4,7 proc. w lutym. Inflacja bazowa netto spadła do 4,1 proc. z 4,7 proc. w lutym.

Oczekiwania inflacyjne także spadają, chociaż z wahaniami, od czerwca 2000 roku, a na początku ubiegłego roku po raz pierwszy przekroczyły próg, w którym oczekiwania wzrostu i spadku inflacji wyrównują się. Jednak od połowy ubiegłego roku próg ten jest najniższym, jaki wskaźnik przyjmuje, a od trzech miesięcy wskaźnik nieustannie rośnie, czyli oczekiwania inflacyjne spadają.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)