Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sztywne powiązanie kursu - nie będziemy czekać?

0
Podziel się:

Wicepremier Jerzy Hausner uważa, że pomysł sztywnego powiązania kursu złotego z euro przed wejściem Polski do przejściowego mechanizmu kursowego ERM2 jest uzasadniony ekonomicznie i technicznie, i powinien być rozważony.

Sztywne powiązanie kursu - nie będziemy czekać?

"To wymaga rozważenia, trudno ten pomysł lekceważyć, zważywszy na to, że większość naszej wymiany handlowej odbywa się dziś przy użyciu euro" - powiedział Hausner w poniedziałek dziennikarzom.

"Wiązanie naszego kursu z euro z punktu widzenia ekonomicznego i technicznego wydaje się uzasadnione, w tym sensie, że przybliżać nas będzie do wprowadzenia euro w Polsce" - dodał.

"Czas więc na poważne rozważenie tej propozycji" - powiedział wicepremier.

W sobotę "Rzeczpospolita", powołując się na rzecznika prasowego resortu finansów, napisała, że Polska wystąpi do Europejskiego Banku Centralnego o sztywne powiązanie złotego z euro, co będzie pierwszym krokiem na drodze do strefy euro.

"W ciągu dwóch, trzech tygodni Ministerstwo Finansów i NBP rozpoczną negocjacje nad wspólnym stanowiskiem w rozmowach z EBC" - powiedział sobotniej "Rz" rzecznik MF.

Tymczasem wiceprezes NBP Andrzej Bratkowski napisał w oświadczeniu przesłanym w poniedziałek dla PAP, że przedwczesne usztywnienie złotego wobec euro może utrudnić prowadzenie spójnej polityki monetarnej i opóźnić, a nie przyspieszyć wejście Polski do strefy euro.

Według Bratkowskiego punktem wyjścia do opracowania nowych założeń do strategii integracji Polski z Unią Gospodarczą i Walutową powinien być plan reform finansów publicznych, który określi terminy spełnienia kryteriów z Maastricht. Kryteria są głównym warunkiem wejścia do strefy euro.

Polska nie spełnia m.in. kryterium wielkości deficytu budżetowego, który w przyszłym roku ma wynosić 5,3 proc. PKB. Aby przyjąć euro deficyt nie może przekraczać 3 proc. PKB.

Przed przystąpieniem do strefy euro Polska przez dwa lata powinna należeć do mechanizmu walutowego ERM2, w którym kurs waluty nie może przekraczać ani spadać poniżej określonej wartości.

Nie wiadomo jeszcze, jakie dopuszczalne pasmo wahań złotego zostanie przyjęte w tym systemie. Rząd i NBP chcą, aby było to plus/minus 15 proc. Tymczasem według wcześniejszych nieoficjalnych informacji z Komisji Europejskiej może to być plus/minus 2,25 proc. Według ekspertów ułatwiłoby to ataki spekulacyjne na złotego.

"Sprawa (pasma wahań) wymaga rozmowy" - powiedział w poniedziałek wicepremier Hausner.

Rząd planuje, że Polska przystąpi do strefy euro w 2008 lub 2009 roku.

Tymczasem wiceprezes NBP Jerzy Stopyra powiedział w ubiegłym tygodniu, że przystąpienie do strefy euro jest możliwe już w 2007 roku, jeśli rząd wykaże determinację w przeprowadzeniu reform, a zwłaszcza obniży deficyt budżetu.

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)