Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrost gospodarki powstrzymał redukcje stóp

0
Podziel się:

Powracająca presja inflacyjna, choć jeszcze ograniczona, umacnianie tendencji wzrostowych w gospodarce oraz niepewność co do rozwoju sytuacji fiskalnej powstrzymały kolejne cięcia podstawowych stóp banku centralnego.

W wyniku listopadowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, antycypowanej przez rynek, stopa 14-dniowych interwencji nadal będzie wynosić nie mniej niż 5,25 proc., stopa lombardowa 6,75 proc., redyskontowa wyniesie 5,75 proc., a depozytowa 3,75 proc.

Ostatni raz w tym roku Rada cięła stopy w czerwcu. Łącznie w 2003 roku zdecydowała się sześciokrotnie na redukcje. Stopa interwencyjna w tym czasie spadła o 125 pkt bazowych z 6,5 proc. w styczniu tego roku.

OŻYWIENIE GOSPODARKI POBUDZI PROCESY INFLACYJNE

RPP uważa, że obok utrzymujących się czynników ograniczających przyszłą inflację, tendencje wzrostowe zarysowują się coraz bardziej, co może skutkować zwiększaniem presji inflacyjnej.

"Wskazaliśmy na czynniki, że przyszła inflacja jest ograniczona. Do nich należy dyscyplina płac w przedsiębiorstwach, umiarkowana podaż pieniądza M3, niski wskaźnik wzrostu kredytów dla przedsiębiorców oraz delikatny wzrost kredytów dla gospodarstw domowych" - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Leszek Balcerowicz.

"Jednak przyszły wzrost inflacji spowodowany może być także umocnieniem wzrostowego trendu w gospodarce, choć realizacja celu inflacyjnego na przyszły rok nie będzie zagrożony" - dodał.

Inflacja w październiku odbiła do 1,3 proc. z 0,9 proc. we wrześniu.

Cel inflacyjny na przyszły rok wynosi 2,5 proc. z możliwością odchyleń w obie strony o 1 punkt procentowy.

NIEPEWNOŚĆ FISKALANA GROŹBĄ DLA OSŁABIENIA RYNKÓW

Rada dostrzegła groźbę dalszego osłabienia złotego i spadku cen papierów skarbowych w średnim okresie w wyniku problemów fiskalnych, co może wzmocnić presję inflacyjną.

"Rada podtrzymuje opinię, że problemy fiskalne utrzymują się. Sytuacja fiskalna nie zmieniła się. Rząd sam wskazał na zagrożenia. Presję, oprócz niepewności fiskalnej, wywołuje nadal rosnąca dynamika pieniądza gotówkowego w obiegu, wzrost cen ropy naftowej i osłabienie złotego" - powiedział prezes NBP.

W ciągu miesiąca dochodowość obligacji dwuletnich oraz dziesięcioletnich wzrosła o 64 punkty bazowe, a papierów pięcioletnich o 103 punkty bazowe.

W październiku kurs złotego osłabił się o 2,7 proc. wobec euro, a umocnił wobec dolara o 1,5 proc.

JAK NAJSZYBSZE PRZYJĘCIE EURO

Prezes banku centralnego powtórzył, że dla zapewnienia długoterminowego wzrostu gospodarki byłoby najkorzystniejsze przyjęcie euro w jak najwcześniejszym terminie.

"Dla długofalowego rozwoju najkorzystniejsza byłaby jak najwcześniejsza data przyjęcia euro, czyli 2007 rok (...) Mając w Polsce euro osiągniemy korzyści, zmniejszymy ryzyko walutowe. Odroczenie daty oznacza się wyrzekanie się pewnych korzyści" - powiedział Balcerowicz.

Stanowisko rządu zakłada jednak, że spełnienie kryteriów zbieżności otwierających drogę dla przyjęcia wspólnej waluty może nastąpić w końcu 2007 roku, a najwcześniej Polska mogłaby stać się członkiem Unii Monetarnej w 2008 roku. Rynek jest jednak mniej optymistyczny i zakłada, że realne byłoby to dopiero od 2009 roku.

RADA NIE DYSKUTOWAŁA O PODWYŻCE STÓP

Rada Polityki Pieniężnej nie rozmawiała w środę o możliwości podwyżek stóp procentowych.

Na pytanie, czy sprawa podwyżek stóp nie była dyskutowana, Balcerowicz odpowiedział: "Tak, możemy tak powiedzieć".

Spekulacje na temat ewentualenego zaostrzenia polityki monetarnej pojawiły się w październiku, gdy doszło do znaczącego osłabienia polskiej waluty. Rozogniona sytuacja na rynku finansowym w październiku spowodowana była głównie nieklarowną sytuacją budżetową.

Kojąco na rynek wpłynęły wówczas wypowiedzi członków RPP oraz przedstawicieli rządu, którzy mówili, że nie widzą fundamentalnych przyczyn dla osłabienia złotego i ocenili, że są to wahania przejściowe.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)