Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Złoty umocniony dzięki pozytywnym rozstrzygnięciom politycznym

0
Podziel się:

Złoty w porównaniu z wtorkowym zamknięciem umocnił się do poziomu: 4,133 za dolara i 3,727 za euro. Umocnił się zatem o 0,1 gr wobec dolara i o 4 gr wobec euro

- powiedział PAP Marek Zuber, analityk BPH.

Złoty umocnił się na zakończenie dnia do poziomu 9 proc. powyżej parytetu sprzed upłynnienia wobec 8,4 proc. w środę.

'Optymizm rynku, wpływający na wzrost wartości złotego, jest częściowo spowodowany przedstawieniem składu nowego rządu. Wzbudza to nadzieję na poprawę sytuacji gospodarczej kraju' - powiedziała Katarzyna Zajdel-Kurowska, ekonomistka Banku Handlowego.

Desygnowany przez prezydenta na stanowisko premiera Leszek Miller przedstawił w środę skład przyszłego rządu, m.in. ministrem gospodarki w rządzie SLD-UP-PSL będzie Jacek Piechota, ministrem finansów Marek Belka, natomiast ministrem infrastruktury Marek Pol z UP.

Zdaniem Zajdel-Kurowskiej, ostatnie umocnienie złotego jest powiązane z poprawą nastrojów na rynku obligacji i akcji.

'Obserwujemy duże zainteresowanie inwestorów zagranicznych tymi papierami wartościowymi. Ma to przełożenie na rynek walutowy' - powiedziała.

Analityk BPH uważa również, że na polskich rynkach finansowych panuje korzystna sytuacja.

'W ciągu dwóch miesięcy ceny np. pięcioletnich obligacji wzrosły o około 10 proc. Dawno nie obserwowaliśmy takich zmian' - powiedział Zuber.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na umocnienie złotego jest, zdaniem ekonomistki Banku Handlowego, wzrost wartości dolara wobec euro.

'Euro osłabiło się do poziomu najniższego od czasu wrześniowych wydarzeń w USA. Powróciła wśród inwestorów wiara w dolar' - dodała.

Według Zubera spadek euro wynikał także z pozostawienia przez Europejski Bank Centralny (EBC) na dotychczasowym poziomie stóp procentowych.

'Okazało się, że wbrew oczekiwaniom analityków EBC nie obniżył stóp procentowych. Spodziewano się redukcji o 25 pkt bazowych' - powiedział Zuber.

Rada Europejskiego Banku Centralnego w czwartek pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Podstawowa stopa kredytu refinansowego w EBC wynosi nadal 3,75 proc., stopa oprocentowania depozytów przyjmowanych od banków 2,75 proc., a stopa pożyczek udzielanych bankom komercyjnym 4,75 proc.

Rada EBC obniżyła stopy o 50 punktów bazowych podczas nieplanowanego wcześniej spotkania 17 września w ślad za Rezerwą Federalną, która tego dnia obniżyła amerykańskie stopy procentowe o 50 punktów bazowych.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)