Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Koniec przekrętów na "tax free". Resort ma nowy plan

9
Podziel się:

Elektroniczna kontrola i obieg cyfrowych dokumentów mają ukrócić proceder masowego wywożenia towarów na postawie procedury tax free. Rekordziści potrafili dziennie wywieźć produkty o wartości 6 mln zł.

Koniec przekrętów na "tax free". Resort ma nowy plan
Wykorzystywanie procedury tax free będzie ściślej kontrolowane (PAP, PAP/Marcin Bielecki, Marcin Bielecki)

Według Najwyższej Izby Kontroli procedura Tax Free, zamiast wyłącznie do tzw. eksportu detalicznego, czyli okazjonalnych zakupów w celach osobistych, była wykorzystywana także do zorganizowanego, rozdrobnionego, hurtowego wywozu towarów w celach handlowych przez specjalnie zaangażowanych do tego zadania cudzoziemców.

NIK kontrolowała okres od marca 2017 r. do czerwca 2019 r. i badała na wschodniej granicy obszary kluczowe z punktu widzenia funkcjonowania Tax Free. Analiza wykazała, że 90 najbardziej aktywnych podróżnych, przekraczało granicę nawet kilka razy dziennie.

Zobacz także: Przedsiębiorcy nie dają się nabrać na rządowe deklaracje. "Nazywam rzeczy po imieniu: są nowe podatki"

Tylko oni wywieźli z Polski w bagażu osobistym towary warte w sumie ponad 173,5 mln zł (na jednego podróżnego przypadało maksymalnie niemal 6 mln zł). NIK zauważa, że dane przynajmniej 23 osób występowały już wcześniej w analizach lub decyzjach organów KAS w kontekście nadużyć podatkowych.

Ministerstwa Finansów odpowiadając na zastrzeżenia NIK poinformowało PAP, że przygotowano już zmiany usprawniające Tax Free. Dotyczą one m.in. wprowadzenia elektronicznego systemu obiegu dokumentów, ich rejestracji i elektronicznego potwierdzania wywozu towarów w tej procedurze.

Według NIK główną przyczyną nieprawidłowości był brak jednolitych metod skoordynowanego eliminowania nadużyć.

"Ministerstwo Finansów w ramach pilotażowego programu Slim VAT przygotowało rozwiązania doprecyzowujące i usprawniające niektóre konstrukcje VAT jak Tax Free. Zmiany w Tax Free to wprowadzenie elektronicznego systemu obiegu dokumentów i ich rejestracji oraz elektronicznego potwierdzania wywozu towarów w procedurze zwrotu VAT dla podróżnych (realizowane na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo – Celnych (PUESC))" - podkreśliło MF w komunikacie.

Według resortu finansów dla przedsiębiorcy oznacza to zmniejszenie liczby papierowych dokumentów, automatyzację procesów (przez wprowadzenie kas online do weryfikacji transakcji), przyspieszenie i uproszczenie zwrotu podatku podróżnym.

"Dla budżetu państwa oznacza to uszczelnienie poboru podatku. Rozwiązania wpłyną na ograniczenie procederu wywozu towarów z zastosowaniem dokumentów Tax Free przez tzw. karuzele podatkowe, usprawnią zarówno kontrole podatkowe jak i proces obsługi przedsiębiorców i podróżnych przez służby podatkowe i celne" - zaznaczył resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
kowalski
4 lata temu
Poprzez pisi resort, beda kontrolowac pracujacych za granica, oraz inwigilowac przeciwnikow politycznych.
Jan
4 lata temu
Jaki sposób? Od 12 lat pracy na granicy widzę towar wywożony w ilościach wręcz hurtowych na Tax Free a teraz się obudzono!? Powinien być to wywóz okazjonalny nie w ilości handlowej i to każdego dnia przez te same osoby. Ale pewnie zaraz przedsiębiorcy postawią się że jakto ogranicza państwo wywóz. Grube miliardy wyciekają z Polski.
Andrzej
4 lata temu
No i co z tego, że kupują i wywożą. Wszystkie kraje maksymalnie ułatwiają eksport, bo to jest dodatkowy zbyt na nasze POLSKIE produkty. Ci Ukraińcy, Rosjanie czy Białorusini, przyjeżdżają do Polski, płacą za zakupiony towar, bardzo często w USD czy EURO, zapewniają zbyt i pracę polskim producentom i szwalniom. Ludzie nie krytykujcie tego czego nie rozumiecie.!!! Polski rząd powinien maksymalnie wspierać, zwłaszcza teraz polską gospodarkę, a nie blokować wywóz towarów. To nie PRL, że brakuje produktów. Dziś brakuje na produkty zbytu.
ROMEK
4 lata temu
ZESZŁO IM SIĘ..... KTOŚ NA GÓRZE DOIL KASĘ......!!
John
4 lata temu
Jak się daje to się kraje