Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Podatki. Rząd chce uszczelnić VAT w transgranicznym handlu elektronicznym

29
Podziel się:

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Jego celem jest uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

Podatki. Rząd chce uszczelnić VAT w transgranicznym handlu elektronicznym
Projektowane zmiany mają uprościć obowiązki w zakresie VAT związanych z dostawą niektórych towarów i świadczeniem usług (Getty Images, Mateusz Wlodarczyk, NurPhoto)

Projekt znalazł się już w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Czytamy tam, że konieczność zmiany ustawy o podatku od towarów i usług wynika z obowiązku implementacji do polskiego porządku prawnego przepisów unijnych dotyczących tzw. pakietu VAT e-commerce - informuje PAP.

"Państwa Członkowskie UE, w tym Polska, zobowiązane są do zaimplementowania w krajowych przepisach podatkowych rozwiązań przewidzianych w pakiecie VAT e-commerce, których celem jest pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami (B2C)" – czytamy również.

Z czego wynika konieczność nowelizowania przepisów? Znacząca część sprzedaży towarów do konsumentów w UE, zarówno w ramach obrotu pomiędzy państwami członkowskimi, jak i w odniesieniu do towarów sprowadzanych do Unii z państw trzecich, dokonywana jest za pośrednictwem interfejsów elektronicznych, takich jak platforma, platforma handlowa, portal lub inne podobne środki, często z wykorzystaniem zlokalizowanych na terytorium UE magazynów zapewniających kompleksową obsługę logistyczną.

Zobacz także: Podatki na łatanie budżetu? Balcerowicz: odzywają się szkody PiS-u

Głównym problemem, który mają rozwiązać implementowane dyrektywy, jest niezadowalająca efektywność poboru VAT, a przy tym relatywnie duże obciążenia administracyjne i koszty ciążące na przedsiębiorcach oraz administracji skarbowej w związku z rozliczaniem podatku należnego od ww. transakcji i weryfikowaniem prawidłowości tego rozliczania.

Według autorów projektu wynika to w szczególności z faktu, że w znacznej mierze tego rodzaju sprzedaż jest prowadzona przez bardzo liczną grupę przedsiębiorców nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w UE. Stąd, jak pokazuje dotychczasowa praktyka, w wielu państwach członkowskich występują trudności z zapewnieniem prawidłowego wypełniania obowiązków podatkowych przez takich przedsiębiorców.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to czwarty kwartał tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
Ubawiony
4 lata temu
To jak to jest? Ponoć luka VATowska została przez bajkopisarza Morawieckiego totalnie uszczelniona, 250 mld odzyskane, a tu trzeba uszczelniać? To znaczy, że Eurostat ma racje twierdząc, że w Polsce luka VATowska ma się znacznie lepiej niż to było za rządów PO-PSL...
smok
4 lata temu
może tak rozpocząć od urzędników w samym ministerstwie
marek
4 lata temu
Jeszcze nikomu nigdzie, na całym świecie nie udało się wygrać z przekrętami z VAT-em!!!
endrju
4 lata temu
a Suweren zada uszczelnienia spoleczenstwa od idiotycznych pomyslow rzadu
Hans
4 lata temu
Co tu uszczelniac w polandi 23% vat a u niemca 16% to jest 7% taniej auta akcyza 18,6% I niemca 0% jaki z tego moral Polak placi za mercedesa 141 000 euro brutto a niemiec 116 000 euro polak odliczy 160 000 zlotych niemiec calosc gdzie Panie Morawiecki zyc gdzie niemiec zarobi 9500 euro nie zaplaci podatku polak zarobi 1000 euro I placi podatek chory kartonowy kraj
...
Następna strona