Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Profil Zaufany zamiast wyjścia do urzędu. Padł nowy rekord

3
Podziel się:

Już 6 milionów Polaków założyło profil zaufany. Taką informację podał minister cyfryzacji Marek Zagórski. W dobie pandemii koronawirusa załatwianie spraw urzędowych on-line stało się jeszcze bardziej popularne. Marzec był pod tym względem rekordowy.

Już ponad 6 mln Polaków ma Profil Zaufany
Już ponad 6 mln Polaków ma Profil Zaufany (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w marcu powstało najwięcej kont w historii. Profil Zaufany założyło w poprzednim miesiącu ponad 520 tys. Polaków, a od początku roku - ponad 1,3 mln.

Dla porównania - w styczniu ich liczba wyniosła około 300 tys., a w lutym zbliżała się do 400 tys. Marcowy wzrost można z pewnością przypisać epidemii, która zniechęciła Polaków do wychodzenia z domu.

A ponieważ sprawy urzędowe trzeba załatwiać mimo kwarantanny, to właśnie Profil Zaufany dla wielu z nas okazał się najlepszym wyjściem.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Co najczęściej załatwiamy przez internet? W ostatnich tygodniach - przede wszystkim narodziny dziecka. Przez cały marzec urzędy zanotowały ponad 11 tys. takich przypadków. Dla porównania - w marcu ubiegłego roku liczba ta nawet nie przekroczyła 3 tys.

Kwiecień zapowiada się jeszcze bardziej rekordowo. Tylko przez pierwszy tydzień narodziny dziecka zgłosiło przez internet ponad 4 tys. Polaków.

- Mimo ograniczeń, w wielu miejscach życie toczy się takim samym trybem jak dotąd. Każdego dnia na świat przychodzą dzieci, których narodzenie trzeba zgłosić. Możliwość dopełnienia tego obowiązku przez internet jest nie tylko wygodna, ale przede wszystkim bezpieczna. Ograniczajmy wizyty w urzędach do niezbędnego minimum - powiedział minister Marek Zagórski, cytowany w komunikacie.

Profil Zaufany przydaje się do załatwiania online spraw urzędowych. Pozwala potwierdzić naszą tożsamość (urzędnik odbierający naszą sprawę ma pewność, że my to my), ale i np. podpisać pisma wysyłane do urzędów. Jest bezpłatny, nie musimy więc korzystać z komercyjnych narzędzi do podpisu.

Można go założyć na przykład za pośrednictwem bankowości internetowej. Wtedy nie trzeba iść do urzędu, by potwierdzić swoją tożsamość. Wizytę zastępuje właśnie bankowość on-line.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Zdzichu
4 lata temu
W 2013 roku wystąpiłem przez ePuap o tzw. becikowe dla mojego syna. Po 6 tygodniach braku odpowiedzi w elektronicznej skrzynce odbiorczej wsiadłem w samochód i podjechałem do Urzędu Dzielnicy Warszawa - Włochy. Pani z biurkiem powiedziała, że złożyłem wniosek na nieaktualnym formularzu !!!!. Byłem o tym poinformowany POCZTĄ TRADYCYJNĄ (nie mieszkałem wówczas pod adresem a mieszkanie wynajmowałem lokatorom). Zapytałem skąd miałem wybór skoro składałem przez e-Puap - odpowiedź: nie wiem, my do tego dostępu nie mamy. Proszę złożyć wniosek na aktualnym formularzu, albo wniosek zostanie odrzucony. No to poproszę o formularz (papierowy). Wypełniłem i złożyłem. Tak działa e-Puap.
:(
4 lata temu
Liczba spraw które można załatwić w Urzędach za pomocą profilu zaufanego jest śmiesznie mała, ale najgorsze jest to, ze nie można go wykorzystać w wyborach, w tym prezydenckich, czyli do bzdetów się nadaje, ale do najważniejszych spraw nie. Tak wygląda informatyzacja i cyfryzacja Państwa z Kartonu, na dodatek to nie jest wina PiS tylko wszystkich poprzednich rządów, że nie chcieli profilu systematycznie rozwijać :/
jacek
4 lata temu
Nie, dziękuję.