Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka rozważa odpisywanie od dochodu kosztów kredytu hipotecznego

0
Podziel się:

Wicepremier minister finansów Marek Belka powiedział w czwartek, że po likwidacji w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) ulg budowlanych, rozważa wprowadzenie możliwości odpisu od dochodu kosztów kredytu hipotecznego.

Belka rozważa odpisywanie od dochodu kosztów kredytu hipotecznego

'Od dawna było wiadomo, że ulgi budowlane powinny być zlikwidowane, oczywiście z zachowaniem praw nabytych. Rozważam jednak aby jednocześnie z ich likwidacją, lub nieco później wprowadzić możliwość odpisywania od dochodu kosztów kredytu hipotecznego. Służyłoby to ożywieniu rynku kredytów hipotecznych' - powiedział Belka na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Zdaniem Belki, banki nie powinny mieć problemów z odprowadzaniem podatku od zysków z odsetek od lokat na każde żądanie.

'W moim przekonaniu nie ma żadnej różnicy miedzy odprowadzaniem podatku od odsetek z lokat a vista i odsetek od pozostałych rodzajów lokat' - powiedział.

Belka planuje wprowadzenie 20-proc. zryczałtowanego podatku od dochodów z oszczędności gromadzonych w bankach. Podatek ten zostanie najprawdopodobniej uregulowany w ustawie odrębnej od ustawy o podatku PIT.

W piątek rząd na posiedzeniu, które rozpocznie się o godz. 18.00 ma się zająć nowelizacją ustawy o podatku PIT.

Minister zdrowia Mariusz Łapiński powiedział w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia, że prawdopodobnie Belka przedstawi na piątkowym posiedzeniu rządu pomysł oddzielenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku PIT.

W ubiegłym tygodniu Belka mówił dziennikarzom, że takie rozdzielenie podatku od składki ma zapobiec uszczuplaniu dochodów budżetu z tytułu podatku PIT przy okazji prób zwiększania składki na Kasy Chorych.

Według informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł rządowych, projekt zmian w podatku PIT, którym zajmie się w piątek rząd, nie będzie dotyczył likwidacji ulg.

Gdyby rządowy projekt zawierał propozycje pogarszające sytuację podatników, musiałby on być konsultowany ze związkami zawodowymi, które mają na wydanie opinii 30 dni. To mogłoby uniemożliwić znowelizowanie w tym roku ustawy o PIT, gdyż zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego, zmiany takie muszą być opublikowane do końca listopada.

Dlatego część zmian w PIT zwiększająca dochody przyszłorocznego budżetu zostanie prawdopodobnie zaproponowana w formie poselskich poprawek do projektu rządowego, już na etapie prac parlamentarnych.

pit
budownictwo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)