Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bój o ujednolicenie podatków w Unii

1
Podziel się:

W Hadze zebrali się na nieformalnym spotkaniu ministrowie finansów krajów UE. Komisja Europejska zachęca ministrów, aby zastanowili się nad ujednoliceniem bazy podatkowej. To może być tragiczne dla polskich przedsiębiorców.

Bój o ujednolicenie podatków w Unii

Podczas piątkowych obrad ministrów finansów 25 krajów UE w Hadze nie rozmawiano jeszcze o kwestiach merytorycznych, lecz koncentrowano się na sposobie procedowania, jaki zaproponowali przedstawiciele Holandii - poinformował PAP pragnący zachować anonimowość jeden z członków polskiej delegacji.

Sprawy związane z harmonizacją systemów podatkowych w UE mają być
omawiane w sobotę.
Eksperci Komisji uważają jednak, że nie ma na razie dostatecznego poparcia dla wprowadzenia jednolitej, obowiązkowej bazy podatkowej dla wszystkich przedsiębiorstw w UE, co najwyżej dla dużych firm, które mają filie w przynajmniej jeszcze jednym państwie członkowskim. A i tak powinny mieć, zdaniem Komisji, wybór, czy płacą podatki na "wspólnej podstawie opodatkowania", czy też nadal osobno - według reguł narodowych.

Z danych zebranych przez Komisję wynika, że konieczność dostosowywania się firm działających w kilku państwach do różnych reguł opodatkowania kosztuje średnie przedsiębiorstwo 200 tys. euro rocznie, a wielką firmę - 1,47 mln euro. Ponad 80 proc. przedsiębiorstw ma problemy z przedłożeniem wymaganej
dokumentacji. Problemy ze zwrotem VAT powodują, że ponad połowie ankietowanych firm zdarzyło się zrezygnować z ubiegania się o należny zwrot podatku.

Prócz ujednolicenia bazy podatkowej Komisja proponuje też, aby rozważyć zasadę "jednego okienka", w którym mogliby załatwiać kwestie związane z podatkiem VAT przedsiębiorcy działający w kilku państwach członkowskich. Komisja uważa, że powinni móc to robić w jednym państwie członkowskim zamiast w kilku równocześnie.

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
stefan w-wa
3 lata temu
to może taki Vat jak w Niemczech 19 %.