Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fiskus weźmie przedsiębiorców pod lupę

0
Podziel się:

Nowe przepisy zdecydują czy banki będą musiały przekazywać do fiskusa informacje o numerach rachunków bankowych podmiotów gospodarczych oraz osób wykonujących wolny zawód, a także udostępnianie danych umożliwiających identyfikację posiadaczy tych rachunków.

W obliczu niewiarygodnej dziury budżetowej z jaką mamy obecnie w Polsce Ministerstwo Finansów zmuszone jest do szukanie rozwiązań, które spowodowały by jej zmniejszenie. Często słyszanym z ust ministerialnych specjalistów argumentem, który miał oddalić od MF bezpośrednią odpowiedzialność za zaistniały stan rzeczy był fakt znacznego pogorszenie się ściągalności należności podatkowych do budżetu państwa. Wobec tego MF „starannie” pracuje nad tym w jaki sposób uprzykrzyć życie podatnikom szczególnie tym, którym może tradycyjnie „wyciągnąć z kieszeni” jak najwięcej, czyli podmiotom gospodarczym.

Jutro rząd wg. informacji „Reczpospolitej” rozpatrzy projekt nowelizacji ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz ordynacji podatkowej.

Nowe przepisy zdecydują czy banki będą musiały przekazywać do fiskusa informacje o numerach rachunków bankowych podmiotów gospodarczych oraz osób wykonujących wolny zawód, a także udostępnianie danych umożliwiających identyfikację posiadaczy tych rachunków. W chwili obecnej takiego rodzaju informacje udostępniane są dopiero na pisemne żądanie.

W świetle nowych przepisów banki będą mogły odmówić przedstawienia urzędowi skarbowemu wyżej wymienionych informacji w bardziej ograniczonym zakresie niż obecnie. Nowy projekt modyfikuje kilka przepisów dotyczących ewidencji i identyfikacji podatników m.in. następuje zniesienie 7-dniowego okresu, w którym dopuszczalne było wszczęcie postępowania o stwierdzenie nieważności Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Oprócz tego przedsiębiorcy będą musieli przedstawiać dokumenty stwierdzające wiarygodność informacji podatkowych w zgłoszeniu identyfikacyjnym o nadanie NIP-u. Mają to być m.in. wyciąg lub aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, umowę spółki, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, w którym przedsiębiorstwo zamierza prowadzić działalność gospodarczą oraz zaświadczenie o numerze REGON.

Aby „usprawnić” działanie urzędów skarbowych MF zamierza zwiększyć o 7,4% środki finansowe na ten cel które m.in. mają zostać przekazane na premie dla zasłużonych w uzyskiwaniu od podatników dodatkowych wpływów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)