Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małe szanse na niższy VAT w budownictwie

0
Podziel się:

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych nie zgodziła się w środę na wprowadzenie do ustawy o podatku od towarów i usług zapisu definiującego budownictwo społeczne. Komisja odrzuciła poprawkę posłów opozycji w tej sprawie, zgłoszoną do rządowego projektu przepisów o VAT.

Komisja Finansów Publicznych w środę rozpatruje poprawki posłów zgłoszone do rządowego projektu ustawy o VAT.

Zgodnie z wersją rządową preferencyjna stawka VAT w wysokości 7 proc. będzie obejmowała "dostawę, budowę, remont lub przebudowę budynków mieszkalnych i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego".

Opozycja zwracała jednak uwagę, że nie ma jasnej definicji tego typu działalności budowlanej, przez co projektowany zapis będzie przepisem martwym. Opozycyjni posłowie zaproponowali więc dwie wersje definicji budownictwa społecznego. Pierwsza określała je jako budowę (lub remonty) budynków niezbędne do uzyskania wskaźnika 400 mieszkań na 1000 mieszkańców. Zgodnie z drugą wersją miałoby to być "nieluksusowe budownictwo" wraz z towarzyszącą infrastrukturą, gdzie cena 1 metra kwadratowego nie przekraczałaby średniej ceny w kraju.

Komisja odrzuciła obie wersje, co było zgodne z intencją rządu.

Sprawa definicji budownictwa społecznego będzie prawdopodobnie kluczowa dla rozpatrzenia kolejnych poprawek opozycji, zmierzających do objęcia na stałe preferencyjną 7-proc. stawką VAT nie tylko samej usługi budowlanej, ale również materiałów budowlanych i sprzedaży terenów pod tego typu budownictwo. Komisja zajmie się tymi poprawkami w ciągu kilku najbliższych dni.

O wprowadzenie takiego rozwiązania apelowali ostatnio przedstawiciele środowisk przedsiębiorców budowlanych. Ich zdaniem wejście w życie przepisów zgodnych z rządowym projektem ustawy, według którego wszystkie materiały budowlane mają być opodatkowane 22 proc. stawką, spowoduje wzrost kosztów w budownictwie, a pośrednio - także wzrost cen.

Rząd chce, aby wyższy 22-proc. VAT na materiały budowlane zaczął obowiązywać od 1 maja 2004 roku. Ministerstwo Finansów jest gotowe wydać specjalne rozporządzenie w tej sprawie, o ile nowa ustawa o VAT wprowadzająca tę regulację, nie zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2004 roku.

Projekt zakłada także, że do końca 2007 roku 7-proc. stawką będą opodatkowane usługi budownictwa mieszkaniowego wraz z towarzyszącą infrastrukturą, a także sprzedaż "obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych".

vat
budownictwo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)