Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja Ordynacji podatkowej

0
Podziel się:

Na 27 posiedzeniu w dniu 25 lipca b.r. Sejm uchwalił zmiany do Ordynacji podatkowej. W kolejnym etapie procesu legislacyjnego uchwalony projekt przekazany został do Senatu, gdzie czeka na rozpatrzenie

. Poniżej przedstawiamy Państwu niektóre z zatwierdzonych przez Sejm zmian.

  1. Informacje organów podatkowych oraz urzędowe interpretacje Ministra Finansów nie mogą szkodzić podatnikowi

Zgodnie z znowelizowanym art. 14 zastosowanie się przez podatnika, płatnika lub inkasenta do interpretacji prawa podatkowego dokonywanych przez Ministra Finansów nie może im szkodzić, jednakże nie zwalnia ich z obowiązku zapłaty podatku. W takim przypadku nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowanie wszczęte w tych sprawach umarza się, nie nalicza się odsetek za zwłokę i nie ustala dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług - oczywiście w zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji. Co więcej, zastosowanie się podatnika, płatnika lub inkasenta do ministerialnej interpretacji prawa podatkowego może stanowić przesłankę do umorzenia zaległości podatkowych, jeżeli zaległości te powstały na skutek zastosowania się podatnika do takiej interpretacji.

Bardzo ważną zmianą jest objęcie przytoczonym wyżej przepisem pisemnych informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydawanych przez organy podatkowe w indywidualnych sprawach podatników. Po wejściu w życie zmian podatnik objęty będzie zatem pełną ochroną w sytuacji błędnego poinformowania go przez organ skarbowy.

Po wejściu w życie ustawy organy podatkowe powinny zamieszczać na stronie internetowej właściwej izby skarbowej (bez podania danych identyfikujących podatnika) pisemne informacje zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach.

  1. Obejście prawa

Nowela wprowadza tzw. klauzulę obejścia prawa, która przyznaje organom podatkowym oraz organom kontroli skarbowej możliwość oceny skutków czynności prawnej. Przedstawiciele fiskusa, dokonując ustalenia treści czynności prawnej - brać będą pod uwagę nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli złożonych przez strony czynności, lecz także zgodny zamiar stron i cel czynności. Jeżeli strony, dokonując danej czynności prawnej, ukryły inną czynność prawną, organy podatkowe i organy kontroli skarbowej będą wywodzić skutki podatkowe z ukrytej czynności prawnej

  1. Kontrola na podstawie legitymacji

Nowela wprowadza możliwość kontroli na tzw. legitymację, czyli bez posiadania przez kontrolującego stosownego upoważnienia. Tego typu kontrolę będzie można przeprowadzić tylko wyjątkowych sytuacjach, tj. w przypadku gdy okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli. W przypadku podjęcia kontroli za okazaniem legitymacji - kontrolujący jest zobligowany bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 dni od dnia wszczęcia kontroli, doręczyć kontrolowanemu stosowne upoważnienie. W przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia upoważnienia - zebrany w trakcie kontroli materiał nie będzie miał mocy dowodowej.

  1. Odpowiedzialność członków zarządu

Zgodnie z nową Ordynacją za zaległości podatkowe spółki z o.o., spółki z o.o. w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadać będą solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okaże się w całości lub części bezskuteczna, a członek zarządu nie wykaże, że: 1) we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości (postępowanie układowe) albo 2) niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości lub niewszczęcie postępowania układowego nastąpiło bez jego winy, lub nie wskaże mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części. Odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, które powstały w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu. Odpowiedzialność dotyczy również byłych członków zarządu.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)