Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniżenie podatków za podatek katastralny

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów rozważa obniżenie podatków dochodowych w warunkach szybkiego wzrostu gospodarczego oraz w ciągu kilku lat zamierza wprowadzić podatek katastralny

- poinformował wiceminister finansów Piotr Sawicki.

Na pytanie czy MF rozważa obniżenie podatków dochodowych Sawicki odpowiedział: "Tak"

"Intencją rządu jest obniżanie podatków na ścieżce szybkiego wzrostu. Teraz gospodarka odbudowuje potencjał wzrostowy. Rok 2004 będzie cezurą dla finansów publicznych. Należy postawić pytanie, czy wszystkie podmioty powinien obejmować jeden system podatkowy" - dodał wiceminister finansów na seminarium zorganizowanym przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych.

Minister finansów Grzegorz Kołodko informował w styczniu, że pakiet reformujący finanse publiczne ma być na obradach rządu pod koniec pierwszego kwartału. Ma on obejmować uleastycznienie wydatków budżetowych oraz reformę systemu podatkowego.

Sawicki poinformował także, że wprowadzenie podatku katastralnego jest tylko kwestią czasu i nastąpi w ciągu kilku najbliższych lat.

"Wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce jest tylko kwestią czasu, kilku lat, najszybciej jak się da. Jest stosowany na świecie, sprawdził się" - powiedział.

Dyskusje o podatku katastralnym trwają od początku lat 90. Miałby on zastąpić obowiązujący dziś podatek od nieruchomości.

Nowy podatek miałby być płacony nie od powierzchni nieruchomości (tak jak dziś), tylko od jej wartości rynkowej. Podatek katastralny ma być instrumentem w ręku gmin i ma być ich wyłącznym dochodem.

Podatki od wartości nieruchomości stosowane są niemal we wszystkich krajach Europy Zachodniej, a także w USA, Kanadzie, krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Przeciętnie na świecie właściciele nieruchomości płacą gminnemu fiskusowi rocznie podatek w wysokości od 0,5 proc. do 1,8 proc. wartości każdej nieruchomości.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)