Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prościej w podatkach

0
Podziel się:

Ministerstwo Finansów proponuje m.in. uproszczenie niektórych przepisów podatkowych, możliwość składania zeznań podatkowych elektronicznie oraz korzystniejsze zasady amortyzacji

.

'Z tych propozycji wynika, że podatki będziemy płacić nieco tylko niższe niż obecnie, ale przede wszystkim prościej, taniej i z mniejszym ryzykiem' - powiedział minister finansów Marek Belka na konferencji prezentującej propozycje zmian w podatkach, w ramach rządowego programu 'Przede wszystkim przedsiębiorczość'.

Proponowane przez MF zmiany mają ograniczyć biurokrację, wzmocnić pozycję podatnika w relacjach z urzędem i uprościć procedury.

'Zamierzamy ujednolicić procedury w zakresie kontroli skarbowej i podatkowej' - powiedziała wiceminister finansów Irena Ożóg.

W nowelizacji ordynacji podatkowej MF chce wprowadzić możliwość przeprowadzenia kontroli podatkowej na wniosek podatnika.

'Chcemy wykluczyć taką sytuację, że podatnik korzysta z ulgi w dobrej wierze, a po kilku latach kontrola skarbowa odbiera mu to prawo ze wszystkimi konsekwencjami' - dodała wiceminister Ożóg.

Inną propozycją jest taka, że jeśli postępowanie podatkowe będzie się toczyć zbyt długo z winy organu podatkowego, to podatnik nie będzie z tego tytułu ponosił konsekwencji finansowych (np. odsetek za zwłokę).

Ministerstwo Finansów chce też wprowadzić zasadę zawieszania biegu przedawnienia sprawy na czas trwającego postępowania przed sądem. 'Zdarza się, że podatnik wygrał przed sądem, ale upłynął czas przedawnienia i podatnik nie może otrzymać zasądzonej sumy' - powiedziała Ożóg.

Propozycje MF obejmują także uregulowanie kwestii sukcesji w związku z przekształceniami spółek, ujednolicenie procedur kontroli skarbowej i podatkowej.

Zmianami mają być objęte również inne ustawy podatkowe, m.in. o PIT, CIT, VAT, ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym. Mają one ułatwiać tworzenie nowych miejsc pracy i rozwój gospodarczy, np. przez wprowadzenie korzystniejszych dla podatnika zasad amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych.

MF proponuje także, by w 2003 roku nie były waloryzowane stawki karty podatkowej. Poza tym mali przedsiębiorcy mogliby płacić ryczałt kwartalnie, a nie miesięcznie. Także limity uprawniające do opodatkowania w formie ryczałtu miałyby zostać podwyższone. Podatnik, który po raz pierwszy otwierałby działalność gospodarczą, byłby zwolniony z płacenia zaliczek podatkowych w pierwszym roku działalności.

'Postulujemy podwyższenie limitu uprawniającego do opodatkowania na zasadach ryczałtu. Mali podatnicy, o przychodach mniejszych od 15.000 euro, rozliczaliby się co kwartał' - powiedziała Ożóg.

podatki
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)