Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W końcu posłowie ulżyli przedsiębiorcom

0
Podziel się:

Tylko jedna kontrola w firmie w tym samym czasie. Urzędy skarbowe nie będą mogły zmieniać raz wydanej interpretacji prawa podatkowego. Takie zmiany zafundowano wczoraj przedsiębiorcom

W końcu posłowie ulżyli przedsiębiorcom

.

Sejm głosował nad poprawkami Senatu do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawy "Przepisy wprowadzające do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej".

W piątkowym głosowaniu większość parlamentarna zdecydowała, że nie będzie można przeprowadzać więcej niż jednej kontroli działalności danej firmy, w sytuacji gdy dotyczy ona przestrzegania przez pracodawców prawa pracy. Posłowie odrzucili poprawkę Senatu po wyjaśnieniach sprawozdawcy Ewy Marii Janik (SLD), że przyjęcie poprawki byłoby powieleniem istniejącego już zapisu.

Najważniejszy dla przedsiębiorców zapis w tych ustawach mówi o wiążącej interpretacji prawa podatkowego, co oznacza, że urzędy skarbowe nie będą mogły zmieniać raz wydanej interpretacji prawa podatkowego i domagać się od przedsiębiorców wpłaty należności. Chodzi o zapis mówiący, że przedsiębiorca ma prawo uzyskać pisemną informację od władz podatkowych o tym, jak ma być stosowane prawo podatkowe w jego indywidualnej sprawie i nie może być obciążany sankcjami finansowymi lub karami, jeśli zastosował się do uzyskanych informacji, a potem zostały one zmienione.
Obecnie, jeżeli np. urząd skarbowy zmieni interpretację w zakresie wysokości podatku, przedsiębiorca musi dopłacić brakującą różnicę.

Sejm odrzucił poprawkę Senatu pozwalającą przedsiębiorcom odwołującym się od decyzji urzędu skarbowego na niepłacenie w ciągu 14 dni należności, pod warunkiem, że sąd zgodzi się na skuteczne jej zabezpieczenie. Propozycja okazała się niepoprawna legislacyjnie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może dokonywać indywidualnej analizy przypadków cofnięcia koncesji w razie osiągnięcia przez nadawcę pozycji dominującej oraz jeżeli nastąpi przejęcie pośredniej lub bezpośredniej kontroli nad przedsiębiorstwem - zdecydował w piątek Sejm przyjmując poprawkę Senatu.

W głosowaniu nad ustawą 18 czerwca Sejm uchwalił przepisy nakazujące obligatoryjne odbieranie koncesji w przypadkach osiągnięcia przez nadawcę pozycji dominującej oraz jeżeli nastąpi przejęcie pośredniej lub bezpośredniej kontroli nad przedsiębiorstwem.

W środę wiceminister gospodarki i pracy Małgorzata Okońska Zaremba powiedziała, że propozycja Senatu to przywrócenie stanu obowiązującego. Sami nadawcy zwrócili się do niej z apelem o zmianę zapisu na etapie prac Senatu. "Przyznali się, że wcześniej pominęli ten przepis i proszą o jego zweryfikowanie" - oświadczyła.

przedsiębiorcy
działalność gospodarcza
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)