Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|

Mobilna rewolucja wjedzie do Katowic

0
Podziel się:

O inteligentnej mobilności można opowiadać godzinami. A dlaczego jej nie doświadczyć, przymierzając się do najlepszej e-wyścigówki na świecie czy wsiadając do „elektryka”, którym można zabrać się na wyprawę do dalekiej Azji? Takie rzeczy tylko w strefie EXPO podczas Impact mobility rEVolution’18 w Katowicach.

Mobilna rewolucja wjedzie do Katowic

O inteligentnej mobilności można opowiadać godzinami. A dlaczego jej nie doświadczyć, przymierzając się do najlepszej e-wyścigówki na świecie czy wsiadając do „elektryka”, którym można zabrać się na wyprawę do dalekiej Azji? Takie rzeczy tylko w strefie EXPO podczas Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach.

Drogie, wciąż niewydajne samochody, uwięzione na kablach – z tym często kojarzona jest elektryczna rewolucja w mobilności. Dla jednych to dowód na przesadny entuzjazm piewców e-samochodów. Graeme Davison, jeden z liderów segmentu e-mobilności uważa się za realistę i twierdzi, że wkrótce ładowanie będzie czynnością równie bezproblemową, co zapłata za parking komórką.

- Technologia ładowania wkrótce przejdzie w nową fazę, potrzebujemy jeszcze kilka kwartałów na to, by technologia bezprzewodowego ładowania samochodów stała się szeroko dostępna dla firm motoryzacyjnych. To nie jest science fiction, w końcu takie rozwiązanie działa nie tylko w przypadku telefonów komórkowych ale również w najbardziej prestiżowych i innowacyjnych wyścigach samochodów elektrycznych: Formule-E – podkreśla Graeme Davison, speaker na przyszłotygodniowym Impact mobility rEVolution'18 w Katowicach.

Nawiązanie do Formuły-E jest nieprzypadkowe: to najszybsza i najbardziej zaawansowana technologicznie klasa elektrycznych wyścigówek, z wielkimi nagrodami, pojedynkiem inżynierów. 11 wyścigów na 5 kontynentach, 20 wyselekcjonowanych kierowców z 10 teamów. Koszt budowy jednego bolidu to ponad 2 mln zł. Gdzie można takie cacko zobaczyć i dotknąć a być może nawet usiąść za jego sterami? Tylko 12 i 13 września w strefie EXPO w Katowicach, podczas Impact mobility rEVolution'18.

Szok na baterie

Wyścigówka Formuły-E, mająca osiągi na poziomie 2,8 sek. do „setki”, to tylko jedna z wielu atrakcji strefy EXPO. To tutaj wystawcy z całego świata zaprezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii inteligentnej mobilności – od baterii litowo-jonowych i ogniw wodorowych, poprzez elementy AI, silniki elektryczne, aż po pojazdy przyszłości. ABB pochwalić się może m.in. Terrą – najszybszą ładowarką na świecie, pozwalającą na przejechanie 200 km po jedynie 8-minutowym ładowaniu. Qualcomm szokuje zaś wizją, w której bezprzewodowe ładowarki staną się stałym elementem nawierzchni dróg, ładując e-auta...w trakcie jazdy.

- Firmy z branży motoryzacyjnej nie mogą myśleć o swoich produktach w oderwaniu od najnowszych technologii, infrastruktury i potrzeb klientów. Wchodzimy w erę „nowego rozumienia mobilności”. Obecna sytuacja przypomina tę, która miała miejsce przed rokiem 2007 na rynku telefonów komórkowych. Wtedy producenci tacy jak Nokia czy Blackberry skupiali się na lepszym wykorzystaniu ówczesnych technologii. Nie szukali innych dróg, takich jak smartfony – przekonuje Mikołaj Woźniak, prezes Volkswagen Bank Polska S.A., spółki działającej w ramach Volkswagen Financial Services, partnera strategicznego kongresu Impact mobility rEVolution'18.

Bariery w głowach

To właśnie tacy gracze jak Volkswagen, których plan inwestycyjny w e-mobilność opiewa na 35 mld EUR w najbliższych kilku latach, chcą być tymi, których dokonania pokazywane będą regularnie w strefie EXPO Impact mobility rEVolution'18. Już teraz koncern ma się czym pochwalić – skonstruowany przez VW samochód I.D.R zdeklasował spalinowych rywali w legendarnym górskim wyścigu Pikes Peak w Colorado, bijąc rekord trasy. To było pierwsze zwycięstwo „elektryka” w rozgrywanym od 102 lat wyścigu. I zapewne pierwsze z wielu. Tylko 20 lat zajęło samochodom EV żeby zbić czas pokonania wyścigu z 15 minut do 9 minut. W strefie EXPO przetestować będzie można zaś samochód elektryczny, mający ambicję wygrywać rynkowy wyścig w kategorii EV. To Nissan Leaf, globalnie najpopularniejszy model e-samochodu. Nieprzypadkowo – w tym roku polski podróżnik Marek Kamiński bezproblemowo dojechał Leafem z Polski aż do Tokio.

- Moja wyprawa „No Trace Expedition” pokazuje, że najtrudniejszą barierą do przełamania nie jest rzeczywisty zasięg samochodu, a powszechne przeświadczenie o jego pozornie bardzo ograniczonych możliwościach – twierdzi Marek Kamiński i przekonuje, że w przyszłej dekadzie elektryki wyjadą masowo ze stref EXPO na ulice polskich miast.

Oczy na Katowice

Dokąd jeszcze zmierza ekosystem oparty o cyfrową i elektryczną rewolucję w transporcie i motoryzacji? Co obecnie jest na szczycie fali porywających wizji i skrupulatnych prognoz, mających redefiniować najbliższą przyszłość? Jest miejsce, gdzie można zobaczyć cały obraz nadchodzących zmian. To do Katowic, 12 i 13 września zjadą wszyscy kluczowi gracze z ekosystemu budującego nowe oblicze mobilności. Impact mobility rEVolution'18 to największy w Polsce kongres poświęcony mobilności, przemysłowi transportowemu i zaawansowanym technologiom. 400 firm, 200 start-upów i 150 mówców z całego świata, wśród nich liderzy z takich firm jak ABB, Volkswagen Financial Services, Volkswagen Group Polska, Volvo, Nissan, ABB czy Mastercard. Z pewnością nie zabraknie też wielkich nazwisk z polskiej sceny m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz przedstawicieli największych polskich spółek np.
PLL LOT, Orlen, Tauron czy Grupy Azoty. Cel? Nadać rewolucji właściwą dynamikę.

impact mobility 2018
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)