Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PZU: Ośmiu chętnych na doradzanie

0
Podziel się:

Osiem konsorcjów zgłosiło chęć udziału przy wyborze doradcy przy prywatyzacji PZU SA. Termin składania wniosków upływał 9 grudnia - poinformowało w czwartek Ministerstwo Skarbu Państwa.

Konsorcja te tworzą:

  1. J..P. Morgan Securities Ltd. i Centralny Dom Maklerski Pekao Spółka Akcyjna; 2. BRE Corporate Finance S.A. i Dom Inwestycyjny BRE Banku S.A.;
  2. Credit Suisse First Boston Sp. z o.o. i Dom Maklerski BZ WBK;
  3. CA IB Financial Advisers Sp. z o.o., CA IB Securities S.A. i Bank BPH S.A.;
  4. ING Securities S.A. i ING Bank N.V.;
  5. HSBC Investment Services (Poland) Sp. z o.o. i Bankowy Dom Maklerski Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego Spółki Akcyjnej;
  6. Citigroup Global Markets Polska Sp. z o.o. i Dom Maklerski Banku Handlowego S.A.;
  7. DB Securities S.A., Biuro Maklerskie Banku Gospodarki Żywnościowej S.A. i BDO Polska Sp. z o.o.

Do 23 grudnia powinna zostać ogłoszona lista maksymalnie sześciu konsorcjów dopuszczonych do przetargu na doradcę przy prywatyzacji, a do 3 stycznia powinny zostać złożone oferty, a w końcu stycznia wybrany doradca.

Ministerstwo Skarbu Państwa 24 listopada ogłosiło przetarg na wybór doradcy przy prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (PZU)
.

PZU jest przygotowywane do wejścia na giełdę, co według zapowiedzi ministra skarbu Jacka Sochy, mogłoby nastąpić w połowie przyszłego roku.

Na początku listopada minister skarbu Jacek Socha powiedział, że dopóki trwać będzie arbitraż w sprawie PZU, albo dopóki nie dojdzie do kompromisu między głównymi akcjonariuszami, nie wprowadzi największego na rynku towarzystwa ubezpieczeniowego na giełdę.

W Londynie trwa bowiem postępowanie arbitrażowe z powództwa Eureko przeciwko Skarbowi Państwa. Eureko uważa, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji.

Jeśli nie dojdzie wcześniej do porozumienia między Skarbem Państwa a Eureko, wtedy wyrok w tej sprawie powinien być ogłoszony na początku tego roku.

Eureko zapowiedziało, że w ramach porozumienia ze Skarbem Państwa rozważy możliwość rezygnacji z większościowego udziału w akcjonariacie PZU.

Pojawił się także pomysł, żeby do spółki wszedł trzeci inwestor instytucjonalny, co oznaczałoby, że ani Skarb Państwa, ani Eureko nie będzie akcjonariuszem większościowym. Dla Eureko jest to rozwiązanie kompromisowe.

Już wcześniej EBOR zgłaszał chęć objęcia udziałów w PZU.

Eureko jest właścicielem 20,91 proc. akcji PZU. W 1999 roku w konsorcjum z BIG BG (dziś Bank Millennium, będący właścicielem 10 proc. akcji PZU) uczestniczyło w prywatyzacji PZU. Eureko jest w sporze z polskim rządem, dotyczącym właściwej ochrony inwestycji Eureko w Polsce.

Bank Millennium poinformował ostatnio, że rozważa możliwość sprzedaży pakietu akcji PZU, a decydując się na ich sprzedaż, rozmawiałby na ten temat przede wszystkim z Eureko.

Eureko jest właścicielem 20,91 proc. akcji PZU. W 1999 roku w konsorcjum z BIG BG (dziś Bank Millennium, będący właścicielem 10 proc. akcji PZU) uczestniczyło w prywatyzacji PZU. Eureko jest w sporze z polskim rządem, dotyczącym właściwej ochrony inwestycji Eureko w Polsce.

Zawarty w 2001 roku aneks do umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku stanowi, że w chwili publicznej oferty PZU Eureko będzie mogło dokupić 21 proc. akcji spółki. Jednak w 2002 roku rząd postanowił zachować kontrolę nad PZU.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)