Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tygodniowy raport walutowy

0
Podziel się:

W podsumowaniu minionego tygodnia czytaj m.in. o sytuacji w Hiszpanii, strefie Euro oraz w USA

Tygodniowy raport walutowy

Podsumowanie minionego tygodnia:

Rada Polityki Pieniężnej ku zaskoczeniu większości analityków pozostawiła stopy procentowe na nie-zmienionym poziomie. Wzmianki prezesa NBP Marka Belki na konferencji prasowej niemal przesądza-ją o rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych na listopadowym posiedzeniu. (więcej na str. 2 raportu w PDF)

Europejski Bank Centralny czeka na efekty zapowiedzianych działań (interwencje na rynku długu w ramach programu OMT). Na październikowym posiedzeniu nie rozważano obniżki stóp procentowych. Póki sytuacja wokół kryzysu zadłużenia ponownie się nie zaogni, bank centralny powinien powstrzymać się od zastosowania nowych narzędzi monetarnych.

Piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy wyjątkowo pozytywnie zaskoczył spadkiem stopy bezrobocia we wrześniu do najniższego poziomu do czterech lat (7,8%). Wydaje się jednak, że w opublikowanych danych więcej jest upiększania wyników gospodarki niż faktycznych oznak diametralnej po-prawy w zatrudnieniu.

Jest jeszcze za wcześnie, by ogłaszać poprawę na fali ultra luźnej polityki banków centralnych. Miniony tydzień przyniósł mieszane raporty nt. aktywności wytwórczej na świecie. Gospodarka amerykańska zanotowała lepsze od oczekiwań wyniki, z kolei strefa euro i Chiny wyraźnie rozczarowują. Złe sygnały płyną także z polskiego sektora przemysłowego (najgorszy wynik od lipca 2009 r.).

Mimo że negocjacje między Grecją a troiką w sprawie wypłaty kolejnej transzy pomocy potrwają jesz-cze minimum dwa tygodnie, ich pozytywny rezultat jest bardzo bliski. Problemem kolejnych miesięcy mogą być liczne protesty społeczeństwa greckiego przed kolejnymi cięciami budżetowymi w obliczu kontynuacji recesji w gospodarce szósty rok z rzędu.

Kolejny tydzień przemija w oczekiwaniu na decyzję Hiszpanii w sprawie przyjęcia pomocy finansowej z EMS i zapewne stan taki utrzyma się przez co najmniej kolejne dwa tygodnie. Madryt jest wyraźnie wstrzymywany przez Berlin (i pośrednio przez Ateny). Rynek tymczasem nie reaguje, w obawie przed reakcję EBC. (więcej na str. 2 raportu w PDF)

W pełnej wersji raportu przeczytasz:

  • Podsumowanie minionego tygodnia
  • Przegląd rynku
  • Temat tygodnia: Citi Economic Surprise Index
  • Waluty światowe: Więcej stabilizacji
  • Rynek złotego: Waluta wsparta decyzją RPP
  • Surowce: Nowe rekordy ceny złota
  • Istotne wydarzenia nadchodzącego tygodnia
alior bank
raport
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)