Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Książka o rozpracowywaniu "Tygodnika Solidarność" przez SB

0
Podziel się:

Biuro Edukacji Publicznej IPN wydało ksiażkę poświęconą rozpracowywaniu Tygodnika Solidarność przez Służbę Bezpieczeństwa w latach 1980 - 1982.

Autor opracowania historyk Grzegorz Majchrzak opierał się na dostępnych materiałach archiwalnych SB z rozpracowania Tygodnika Solidarność i na odnalezionych teczkach pracy agentów.
Grzegorz Majchrzak podkreśla, że SB na początku nie miała wielkich sukcesów w rozpracowywaniu Tygodnika Solidarność: W redakcji Tygodnika do wprowadzenia stanu wojennego SB nie miała żadnego agenta.
Natomiast po wprowadzeniu stanu wojennego - według ustaleń historyka - w Tygodniku pracowała dla bezpieki dwójka tajnych wspólpracowników. Byli to: redaktor techniczny Jan Bohuszewicz pseudonim Zygmunt i dziennikarka Małgorzata Niezabitowska pseudonim Nowak. Według dokumentów, Niezabitowską zwerbowano w stanie wojennym, kiedy Tygodnik przestał funkcjonować. Według Grzegorza Majchrzaka, przeciwko środowisku Tygodnika działał też trzeci agent, którego teczki nie udało się odnaleźć.
Autor książki osobny rozdział poświęca roli Małgorzaty Niezabitowskiej zarejestrowanej jako agentka o pseudominie Nowak. Podkreśla, że z punktu widzenia historyka analiza materiałów jednoznacznie wskazuje na jej współpracę z SB, mimo korzystnego dla Niezabitowskiej orzeczenia sądu lustracyjnego. Zdaniem historyka, do tego wniosku prowadzi analiza zamieszczonych w książce materiałów z teczki TW "Nowaka" i innych dokumentów, choćby dotyczących jej oficera prowadzącego.
Według Grzegorza Majchrzaka, zacytowany przez sąd lustracyjny dokument SB, w którym podważono wiarygodność prowadzącego Niezabitowską funkcjonariusza - a tym samym zakwestionowano prawidłowość rejestracji Małgorzaty Niezabitowskiej jako agentki - w rzeczywistości powstał nie w 1987, ale w 1989 roku, gdy była już rzeczniczką rządu Tadeusza Mazowieckiego.
Ksiażkę Grzegorza Majchrzaka "Z dziejów Tygodnika Solidarność" można kupić w księgarni internetowej IPN

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)