Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firma PPKZ wygrała przetarg na remont hełmu gdańskiego ratusza

0
Podziel się:

Firma Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. w Gdańsku wygrała przetarg
na remont hełmu gdańskiego Ratusza Głównego Miasta. W ramach prac planuje się ściąć szczyt hełmu
wieńczącego budowlę i zbudować go na nowo.

Firma Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. w Gdańsku wygrała przetarg na remont hełmu gdańskiego Ratusza Głównego Miasta. W ramach prac planuje się ściąć szczyt hełmu wieńczącego budowlę i zbudować go na nowo.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP Monika Kryger, rzecznik prasowy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, Polskie Pracownie Konserwacji Zabytków S.A. za wykonanie prac chciały prawie 1,1 miliona zł, pokonując jedynego konkurenta w przetargu, firmę Alpex z Wałbrzycha, która zażądała prawie 1,5 mln zł.

Ratuszowy hełm został zbudowany na początku lat 50. ubiegłego wieku (oryginalny został zniszczony w 1945 roku) i od tego czasu nie przechodził poważniejszych zabiegów konserwatorskich. Stan jego najwyższej, liczącej ok. 15 metrów wysokości, części okazał się na tyle zły, że zdecydowano o jej demontażu i zbudowaniu na nowo.

Prace przy szczycie hełmu mają rozpocząć się w kwietniu, a ich zakończenie przewidywane jest na koniec sierpnia.

Przed ponownym zamontowaniem na wieży, na szczycie odtworzonego fragmentu hełmu zostanie zainstalowana rzeźba Zygmunta II Augusta, która została zdjęta z iglicy wieży w listopadzie 2007 roku. Rzeźbę poddano konserwacji, a wraz z nią mechanizm, dzięki któremu jeszcze parę lat temu figura obracała się pod naporem wiatru (wiejącego w rozwartą połę królewskiego płaszcza).

Mierzący ok. 80 metrów wysokości gdański Ratusz Głównego Miasta, to jedna z dwóch - obok Bazyliki Mariackiej (ponad 90 metrów wysokości) - zabytkowych budowli górujących nad ścisłym historycznym centrum Gdańska. Wizerunki Bazyliki oraz Ratusza są jednymi z najczęściej używanych symboli miasta.

Historia gdańskiego Ratusza Głównego Miasta sięga XIV wieku. W 1945 roku Ratusz został bardzo poważnie uszkodzony. Zniszczona została m.in. wieża zakończona renesansowym hełmem. Odbudowa ratusza rozpoczęła się tuż po wojnie: do początku lat 50. ub. wieku udało się m.in., odtworzyć wieżę i - także zniszczoną, mierzącą ok. 180 cm figurę Zygmunta II Augusta. Ostatecznie prace nad rekonstrukcją ratusza trwały do 1970 roku; wtedy to w obiekcie utworzono miejskie muzeum. (PAP)

aks/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)