Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: "Nauka - świat wokół nas" 4. Biennale Fotograficzne

0
Podziel się:

Krzysztof Ulaczyk z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu
Warszawskiego zdobył nagrodę główną 4. Biennale Fotograficznego "Nauka - świat wokół nas" w
Katowicach. Na konkurs zgłoszono 325 zdjęć nawiązujących do projektów badawczych z 17 ośrodków
naukowych.

Krzysztof Ulaczyk z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego zdobył nagrodę główną 4. Biennale Fotograficznego "Nauka - świat wokół nas" w Katowicach. Na konkurs zgłoszono 325 zdjęć nawiązujących do projektów badawczych z 17 ośrodków naukowych.

Rozstrzygnięty w piątek konkurs został zorganizowany po raz czwarty w ramach projektu "Nauka w obiektywie" przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego. Odbywa się co dwa lata. "Ideą projektu jest promocja nauki; pokazanie, że badania naukowców nie są wcale niezrozumiałe, oderwane od rzeczywistości. Dzięki fotografii można obejrzeć ten świat nauki z bliska" - powiedziała PAP p.o. dyrektor Centrum Agnieszka Babczyńska.

"Widok na południowy biegun nieba - 12.11.2010, Obserwatorium Las Campanas w Chile" - to tytuł fotografii, która zdobyła główną nagrodę. Nawiązuje ona do projektu badawczego Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego "Teleskop czy kalejdoskop - badania nieba w Chile". Krzysztof Ulaczyk otrzymał za to zdjęcie 3 tys. zł.

Przyznano także pierwsze i drugie nagrody w wys. 2 tys. i 1 tys. zł, w kategoriach - "Zdjęcie przyrodnicze" i "Zdjęcie społeczno-kulturalne" oraz wręczono wyróżnienia w kategoriach "Mikroświat", "Człowiek - świat wokół nas", "Z perspektywy".

Pierwszą nagrodę w kategorii "Zdjęcie przyrodnicze" otrzymał Radosław Dybała za fotografię pt. "+W klatce czasu+ Cerathophyllus gallinae podczas skoku (Kwiecień 2011)" wykonaną do projektu badawczego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego pt. "W nowe futro chętnie wskoczę".

Z kolei w kategorii "Zdjęcie społeczno-kulturalne" pierwszą nagrodę przyznano Sławomirowi Drzewieckiemu za fotografię pt. "Szkodnikom mówimy nie! - opryskiwacz przystosowany do wykonywania zabiegów ochrony roślin w wysokich uprawach". Fotografia pt. "Co szkodzi stonce - badania nad szkodnikiem kukurydzy" powstała do badań realizowanych w Instytucie Ochrony Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego Oddział Sośnicowice.

Wernisaż 4. Biennale Fotograficznego odbył się w piątek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.(PAP)

ktp/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)