Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kopiec Piłsudskiego w Osieczanach odzyskał dawny blask

0
Podziel się:

Po latach zapomnienia odzyskał blask zapomniany kopiec Józefa Piłsudskiego
w podmyślenickich Osieczanach. Kopiec nie jest duży, ma zaledwie kilkanaście metrów wysokości od
podstawy, ale teraz - po odnowieniu - może stać się atrakcją turystyczną.

Po latach zapomnienia odzyskał blask zapomniany kopiec Józefa Piłsudskiego w podmyślenickich Osieczanach. Kopiec nie jest duży, ma zaledwie kilkanaście metrów wysokości od podstawy, ale teraz - po odnowieniu - może stać się atrakcją turystyczną.

70-letni obiekt znajduje się na prywatnym gruncie. "Mieszkam 30 metrów dalej i dostałem pozwolenie od właścicieli na przeprowadzenie tu odpowiednich prac - powiedział PAP mieszkaniec Osieczan, Stanisław Gubała, który wraz z innymi miejscowymi pasjonatami historii i turystyki postanowił własnymi siłami doprowadzić kopiec do porządku. Zrobiliśmy nowe schody na szczyt, postawiliśmy tam ławeczkę, jest maszt, nowa trawa, oczyściliśmy też zbocza z krzewów".

Gubała przypomniał historię zapomnianego kopca. "Na zebraniu wiejskim, które się odbyło niedługo po pogrzebie marszałka Józefa Piłsudskiego, młodzież postawiła wniosek, aby uczcić jego pamięć. Sporo ludzi z tego terenu walczyło w Legionach Piłsudskiego i dlatego dla tutejszych mieszkańców marszałek był osobą świętą. Usłyszeli, że w Krakowie sypią kopiec, doszli więc do wniosku, że oni też to zrobią. Ja ich podziwiam, gdyż było to porwanie się z motyką na słońce. Budowa trwała trzy lata - od 1936 do 1939 r. - a trzeba pamiętać, że pracowali popołudniami, po pracy" - powiedział.

"Teraz ten kopiec jest naprawdę godny imienia Józefa Piłsudskiego" - dodał Gubała.

Jak podkreślił, prace przy jego upiększaniu będą trwały. W planach jest postawienie ławeczek (na szczycie i u podstawy obiektu), wytyczenie dodatkowej ścieżki, którą będzie można wejść na szczyt.

Największy i najbardziej znany kopiec Marszałka Piłsudskiego znajduje się Krakowie. Usypany w latach 1934-1937 - zwany także "Mogiłą Mogił" (składano w nim ziemię z ponad 4 tys. pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków, także po zakończeniu jego budowy) ma 36 metrów wysokości. (PAP)

rcz/ ls/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)