Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ME-2012 - MSZ zainaugurowało projekt "Respect Diversity"

0
Podziel się:

Przedstawiciele MSZ i UEFA, a także m.in. władz piłkarskich, w obecności
polskich i światowych gwiazd futbolu, zainaugurowali w piątek program "Respect Diversity", mający
na celu przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji, rasizmu, antysemityzmu i nietolerancji.

Przedstawiciele MSZ i UEFA, a także m.in. władz piłkarskich, w obecności polskich i światowych gwiazd futbolu, zainaugurowali w piątek program "Respect Diversity", mający na celu przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji, rasizmu, antysemityzmu i nietolerancji.

"Respect Diversity" (Szanujmy Różnorodność - PAP) jest programem społecznej odpowiedzialności UEFA EURO 2012 realizowanym przez sieć FARE (Football Przeciwko Rasizmowi w Europie) i Stowarzyszenie "Nigdy więcej". Głównym celem projektu jest promowanie różnorodności i pokazanie, że piłka nożna jednoczy ludzi. Ponadto ważną częścią programu jest monitorowanie i przeciwdziałanie przejawom dyskryminacji, rasizmu, antysemityzmu i nietolerancji.

"Dzisiejsze wydarzenie jest wspólnym przedsięwzięciem zarówno UEFA, jak i MSZ. Przedsięwzięcie to jest jedną z form walki z przejawami antysemityzmu, rasizmu, ksenofobii, czyli z tymi fatalnymi zachowaniami na stadionach w trakcie meczów, jak i po nich. Chcemy z tym walczyć. UEFA zaangażowała się bardzo mocno, aby zwalczać tego typu zachowania. A każde mistrzostwa są świetną okazją do nagłaśniania tego typu problemu" - powiedziała w piątek wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach.

Peter Gillieron, przewodniczący Komitetu Fair Play UEFA, powiedział, że piłka nożna jest "pełna różnorodności". "To słowo zawiera wszystko: kolor skóry, pochodzenie, religię. Ten program umożliwia nam powstrzymanie antysemickich przejawów na trybunach" - powiedział Gillieron. Dodał, że należy również edukować społeczeństwo w tym kierunku, a sport daje siłę do tych zmian.

W uroczystości udział wzięli również zagraniczni piłkarze, którzy w karierze zawodowej zetknęli się z nietolerancją ze strony kibiców, a teraz postanowili z tym walczyć.

"Cieszę się, że UEFA ma taki program, to jest pierwszy krok do walki z takimi zachowaniami. Piłka nożna powinna jednoczyć i dawać radość i piłkarzom i fanom" - powiedział Emmanuel Olisadebe, były wielokrotny reprezentant Polski.

Brytyjczyk Paul Elliott podkreślił, że walka z przejawami nietoleracji, rasizmu i antysemityzmu to długotrwały proces, ale są to działania, w których powinny uczestniczyć wszystkie kraje i to na poziomie rządów, polityków.

W trakcie meczy w Polsce i na Ukrainie pojawią się plakaty i naklejki z symbolami "Respect Diversity". Wyznaczono już kilkaset Stref Różnorodności. Są to miejsca (szkoły, organizacje pozarządowe, samorządy, placówki kulturalne, a także kluby, sklepy, hotele i restauracje), które deklarują się jako otwarte i przyjazne ludziom bez względu na ich pochodzenie etniczne, narodowość, płeć, niepełnosprawność, itd. Widoczne oznaczenia Strefy Różnorodności mają podkreślać dobrą atmosferę wielokulturowego święta, jakim jest Euro 2012. (PAP)

aop/ sab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)