Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niemcy: Wystawa o Pomarańczowej Alternatywie w Berlinie

0
Podziel się:

Happening Pomarańczowej Alternatywy pod hasłem "Powstanie krasnoludków"
zainaugurował w piątek plenerową wystawę o historii tego ruchu, którą oglądać można w Berlinie na
placu przy dworcu Friedrichstrasse.

Happening Pomarańczowej Alternatywy pod hasłem "Powstanie krasnoludków" zainaugurował w piątek plenerową wystawę o historii tego ruchu, którą oglądać można w Berlinie na placu przy dworcu Friedrichstrasse.

Wystawa, zatytułowana "Pomarańczowa Alternatywa. Rewolucja krasnoludów, czyli jak krasnoludki obaliły mur", składa się z ponad 20 plansz z fotografiami dokumentującymi akcje Alternatywy od jej powstania w latach 80. do 2007 r. oraz opisem historii ruchu. Wcześniej poza Polską pokazywana była także w Dreźnie i w Wiedniu.

"Pokazujemy, że w Polsce były takie ruchy, jak Pomarańczowa Alternatywa. Warto, by ludzie tutaj (w Niemczech) o tym wiedzieli, szczególnie młodzi. Dziś mamy epokę równie surrealistyczną i absurdalną, jak 20 lat wstecz, choć nie ma już autorytarnej władzy" - powiedział PAP założyciel ruchu Waldemar "Major" Frydrych.

Wystawa wpisuje się w obchodzoną w tym roku 20. rocznicę upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Zdjęcia ułożone są w porządku chronologicznym: od rysunków pierwszych krasnoludków malowanych na murach w latach 1981-1982 po dokumentację happeningów - w tym zdjęcia z 2004 roku z akcji wspierających Pomarańczową Rewolucję, kiedy to krasnoludki dziergały szal poparcia dla Ukrainy.

W piątek po południu około 20 osób w pomarańczowych czapkach krasnali - działaczy Pomarańczowej Alternatywy, stowarzyszenia Kultur Aktiv z Drezna oraz sympatyków ruchu - przeszło jedną z głównych ulic Berlina, śpiewając piosenki z filmu "Kabaret" i rozdając przechodniom pomarańcze i banany. "Chcemy stworzyć atmosferę ulicznego kabaretu" - powiedział Frydrych. Hasła na planszach, takie jak "Mniej pracy zamiast porządku" albo "Pomarańcze i banany zamiast pieniędzy i flag", nawiązywały do obecnego kryzysu oraz stanowiły sprzeciw wobec konsumpcjonizmu.

Wystawę oglądać będzie można w Berlinie do 26 października. Jest ona częścią programu "Zaczęło się w Polsce". Przedsięwzięcie wspierają Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ kar/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)