Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Początek konsultacji ws. Białowieskiego Programu Rozwoju

0
Podziel się:

Konsultacje społeczne dotyczące realizacji Białowieskiego Programu Rozwoju
rozpoczną się w poniedziałek, 13 lipca, w powiecie hajnowskim (Podlaskie). Równolegle będą się
odbywać sondaże dotyczące powiększania Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) - poinformowała we
wtorek PAP rzeczniczka resortu Magdalena Sikorska.

Konsultacje społeczne dotyczące realizacji Białowieskiego Programu Rozwoju rozpoczną się w poniedziałek, 13 lipca, w powiecie hajnowskim (Podlaskie). Równolegle będą się odbywać sondaże dotyczące powiększania Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka resortu Magdalena Sikorska.

Białowieski Program Rozwoju to inwestycje proekologiczne, które mają być zrealizowane w puszczańskich gminach w powiecie hajnowskim, dzięki dotacjom z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w związku z planami powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego.

Jak ogłosił w połowie czerwca w Białowieży minister środowiska prof. Maciej Nowicki, NFOŚ przyznał na te cele 100 mln zł.

Trwa ustalanie listy kluczowych inwestycji proekologicznych, które mają zostać objęte dofinansowaniem. Tego będą dotyczyły konsultacje z poszczególnymi samorządami. "W wyniku konsultacji ma powstać harmonogram realizacji Białowieskiego Programu Rozwoju - jakie działania i w jakiej kolejności mają być realizowane, czyli sposób i terminy zainwestowania środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej" - poinformowała Sikorska.

Konsultacje mają potrwać do 17 lipca. "Potem nastąpi opracowywanie harmonogramu i prezentacja zainteresowanym - na przełomie lipca i sierpnia" - poinformowała Sikorska.

Dodała, że równolegle zaczną się konsultacje związane z powiększaniem Białowieskiego Parku Narodowego. Będą one dotyczyły: "granic poszerzenia, sposobu udostępniania parku dla mieszkańców oraz informacji jak powiększenie parku wpłynie na miejscowe zatrudnienie".

W poniedziałek w Hajnówce odbyły się konsultacje dla gmin Czyże, Dubicze Cerkiewne oraz Kleszczele. "Pierwotnie mieliśmy nie być objęci tym programem, ale to się zmieniło" - powiedział PAP we wtorek burmistrz Kleszczel Aleksander Sielicki. Dodał, że ustalono na konsultacjach, że w ciągu kilku dni gminy przedstawią swoje propozycje do listy inwestycji.

O szczegółach konsultacji, które mają się odbywać od 13 lipca z udziałem specjalnego zespołu, który działa przy ministrze środowiska, nie są na razie poinformowani ani np. gmina Białowieża, ani dyrekcja Białowieskiego Parku Narodowego.

Zastępca wójta Białowieży Dariusz Dutkowski powiedział we wtorek PAP, że do gminy dotarła na razie - jak to ujął - "lakoniczna" informacja o konsultacjach, nie ma żadnych szczegółów. Informacji o miejscach i terminach konsultacji - nie ma też dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego Małgorzata Karaś.

Minister środowiska mówił w czerwcu w Białowieży, że chciałby, aby do końca sierpnia gminy Białowieża oraz Narewka (na ich terenie leży Białowieski Park Narodowy-PAP) wypowiedziały się formalnie czy są za, czy przeciwko powiększaniu Białowieskiego Parku Narodowego, a wówczas sprawa powiększania parku mogłaby stanąć na Radzie Ministrów już we wrześniu. Powiększenie granic parku nie może się odbyć bez zgody samorządów.

Zgodnie z przedstawioną w czerwcu przez resort koncepcją Białowieski Park Narodowy miałby zajmować po poszerzeniu niemal połowę polskiej części Puszczy Białowieskiej. Teraz jest to około jednej szóstej powierzchni puszczy. Podkreślano, że powiększeniu ma towarzyszyć rozwój społeczno-gospodarczy regionu puszczy. To propozycje, które będą konsultowane z lokalną społecznością.

BPN miałby mieć po powiększeniu powierzchnię 30 tys. ha, a nie jak dotąd - 10,5 tys. ha. Przestałoby istnieć w całości Nadleśnictwo Białowieża, o kilkanaście procent zmniejszyłaby się powierzchnia Nadleśnictwa Browsk, Nadleśnictwo Hajnówka pozostałoby w niezmienionym kształcie.

Samorządy z regionu Puszczy Białowieskiej dotąd były przeciwne powiększaniu Białowieskiego Parku Narodowego. Samorządowcy podkreślali, że region w dużej mierze żyje z Puszczy i powiększenie parku narodowego ograniczy ludziom do niej dostęp. Obawy zgłaszały m.in. lokalne firmy zajmujące się przetwórstwem drewna. Teraz gminy - jak podkreśla starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk - "z zainteresowaniem" odnoszą się do propozycji ministerialnych. Obie strony liczą na rzeczowy dialog.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921 roku. Jest też jedynym obiektem przyrodniczym w Polsce wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa. Park obejmuje jedną szóstą powierzchni puszczy po polskiej stronie granicy. Cała powierzchnia puszczy to 150 tys. ha, z czego 62,6 tys. w Polsce, a 87,5 tys. na Białorusi.(PAP

kow/ abe/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)