Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

POPON apeluje o debatę na temat niepełnosprawnych

0
Podziel się:

Polska Organizacja Pracodawców Osób
Niepełnosprawnych (POPON) apeluje do partii politycznych, aby "w
czasie przedwyborczej debaty, należne miejsce znalazła także
dyskusja nad problemami środowiska osób niepełnosprawnych".

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) apeluje do partii politycznych, aby "w czasie przedwyborczej debaty, należne miejsce znalazła także dyskusja nad problemami środowiska osób niepełnosprawnych".

"Nie chcemy, aby nasze postulaty umknęły uwadze polityków, a zwłaszcza - uwadze wyborców, którzy 21 października pójdą do urn" - napisała organizacja w apelu, przesłanym PAP w poniedziałek.

Zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do ustalenia wysokości dofinansowania wynagrodzenia osób niepełnosprawnych brane jest pod uwagę minimalne wynagrodzenie z grudnia poprzedniego roku.

"Szybki wzrost wynagrodzeń z przyczyn rynkowych i dwudziestoprocentowa podwyżka wynagrodzenia minimalnego od 1 stycznia 2008 roku powodują, że drastycznie rośnie różnica pomiędzy wynagrodzeniem faktycznie wypłacanym przez pracodawcę, a uzyskiwanym przez niego dofinansowaniem (ustalanym w oparciu o wielkość z poprzedniego roku)" - napisała POPON.

Zwróciła uwagę, że Polska nie przedstawiła Komisji Europejskiej specjalnego programu, dotyczącego dofinansowania do zatrudnienia niepełnosprawnych. Według POPON, realizowany przez Polskę program pomocy na ogólnych zasadach ogranicza możliwość udzielania pomocy przedsiębiorcom krajowym, gdyż pomoc ta nie może przekroczyć tzw. podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych.

Organizacja pracodawców zwróciła także uwagę na brak wytycznych co do sposobu dokumentowania podwyższonych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych, co jest konieczne do otrzymania wyższego dofinansowania.

Według POPON, ponad 80 proc. pracodawców "z obawy przed uznaniowym podejściem kontrolujących dokumentację w przyszłości, zdecydowało się wnioskować o pomoc w formie zryczałtowanej".

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zrzesza ponad 600 pracodawców, którzy zatrudniają łącznie 65 tys. pracowników, z czego ponad 35 tys. to osoby niepełnosprawne. (PAP)

dom/ bno/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)