Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poznań: Modlitwa za prześladowanych chrześcijan z Sudanu

0
Podziel się:

Msza św. w intencji Sudanu rozpoczęła poznańskie obchody Dnia Solidarności z
Kościołem Prześladowanym. "Pomoc niesiemy informując o ich sytuacji, modląc się za nich i
wspierając ich materialnie" - powiedział w niedzielę w homilii abp Stanisław Gądecki.

Msza św. w intencji Sudanu rozpoczęła poznańskie obchody Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. "Pomoc niesiemy informując o ich sytuacji, modląc się za nich i wspierając ich materialnie" - powiedział w niedzielę w homilii abp Stanisław Gądecki.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym w tym roku obchodzony jest po raz trzeci, tym razem pod znakiem Sudanu. "Pomoc prześladowanym niesiemy informując o ich sytuacji, modląc się za nich i to nie tylko podczas specjalnych mszy oraz wspierając ich materialnie" - powiedział w poznańskiej katedrze metropolita poznański abp Gądecki.

Zdaniem Gądeckiego prześladowania za wiarę chrześcijan są przemilczane w przekazach medialnych. "Statystycznie, co trzy minuty, za wiarę ginie jeden chrześcijanin. Są oni najbardziej prześladowaną grupą religijną na świecie. Wierni tracą życie, trafiają do więzienia, przymusowej pracy. Są także bardziej wyrafinowane represje - takie jak śmierć cywilna, ograniczenie wolności osobistej czy degradacja społeczna. Prześladowanie, a nawet pogromy chrześcijan, są bagatelizowane w mediach, niesprawiedliwość wobec wyznawców Chrystusa nie jest, bowiem, ciekawym tematem dla kamer telewizyjnych, fleszy aparatów fotograficznych. O tym nie można usłyszeć w głównych stacjach telewizyjnych i na czołówkach gazet - są to, bowiem, tematy niepoprawne politycznie" - powiedział w homilii abp Gądecki.

Zwieńczeniem obchodów Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym w Poznaniu będzie wizyta bpa Macrama Gassisa z diecezji El Obeid w Sudanie, który poprowadzi w piątek 18 listopada Drogę Krzyżową ulicami Poznania.

W Poznaniu obchody są współorganizowane przez Fundację Św. Benedykta. Według przewodniczącego rady Fundacji Św. Benedykta Zbigniewa Czerwińskiego Sudan po podziale potrzebuje wsparcia.

"Po powstaniu Sudanu Południowego sytuacja chrześcijan jest bardzo zróżnicowana. Na południu - wszystkie kulty religijne mogą się rozwijać, można prowadzić działalność misyjną. Podstawowym problemem Południa jest zniszczenie kraju, słabość struktur państwa, brak infrastruktury i przemysłu, napięcia graniczne i działalność partyzantki islamskiej. Odmienna jest sytuacja chrześcijan na północy kraju. W Sudanie Północnym źródłem prawa jest szariat. Nawracanie muzułmanów, jak i apostazja, jest karane. Za krytykowanie islamu, bluźnierstwo, ewangelizację poza środowiskiem chrześcijańskim trafia się do więzienia" - powiedział PAP Czerwiński.

Fundacja Św. Benedykta powstała w Poznaniu w 2005 roku. Jej podstawowym celem jest działalność na rzecz cywilizacji chrześcijańskiej. Fundacja wydaje m.in. pismo Christianitas oraz prowadzi serwis internetowy christianitas.pl. Każdego roku w kwietniu organizuje spotkania modlitewne za prześladowanych chrześcijan.

Według danych organizacji "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", co roku 170 tys. chrześcijan oddaje życie za wiarę, a 200 mln jest brutalnie prześladowanych; w ponad 75 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej, a 350 mln chrześcijan poddawanych jest różnym formom dyskryminacji. (Dane na podstawie raportu o prześladowaniach chrześcijan w latach 2007/2008 "Prześladowani i zapomniani"). Pomoc Kościołowi w Potrzebie powstała w Belgii w 1947 roku. Założył ją holenderski norbertanin o. Werenfried van Straaten (1913-2003). W 17 krajach Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz w Australii ma swoje biura narodowe. W Polsce zostało otwarte w styczniu 2006 roku.

W 1984 roku Stolica Apostolska uznała Pomoc Kościołowi w Potrzebie za "ogólnokościelną organizację na prawie papieskim". Pomaga katolikom w ok. 140 krajach świata. Wspiera głównie katolików prześladowanych lub żyjących w zagrożeniu w takich krajach jak Sudan, Chiny, Irak czy Indie. (PAP)

kpr/ bno/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)