Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekty nowelizacji ustaw o świadczeniach zdrowotnych do podkomisji

0
Podziel się:

Powołana przez sejmową komisję zdrowia
podkomisja zajmie się projektami - rządowym i poselskim -
nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych
ze środków publicznych - zdecydowali w czwartek posłowie komisji
zdrowia.

Powołana przez sejmową komisję zdrowia podkomisja zajmie się projektami - rządowym i poselskim - nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - zdecydowali w czwartek posłowie komisji zdrowia.

Komisja zakończyła w czwartek pierwsze czytanie obu projektów.

Proponowane nowelizacje mają na celu m.in. ograniczenie korupcji w służbie zdrowia i skrócenie czasu oczekiwania pacjentów na świadczenia medyczne.

Projekt rządowy ma m.in. zlikwidować zachowania korupcjogenne na linii lekarz-apteka i apteka-hurtownia farmaceutyczna. Chodzi m.in. o wyeliminowanie stwierdzonych wypadków wypisywania recept na leki refundowane na pacjentów nieistniejących i wypłacania przez apteki prowizji za realizację przez pacjentów recept na drogie leki refundowane (to skłania pacjentów do wyłudzania recept od kilku lekarzy jednocześnie).

Projekt wprowadza m.in. odpowiedzialność karną za oferowanie (np. przez hurtownie farmaceutyczne) i przyjmowanie (przez apteki) korzyści majątkowych w zamian za osiągnięcie przez aptekarzy określonego poziomu obrotu lekami refundowanymi.

Odpowiedzialność karna ma dotyczyć też m.in. lekarzy i felczerów, którzy swoimi działaniami będą wpływać na zwiększenie poziomu sprzedaży określonych leków (np. przepisują większości pacjentów określony lek).

Nowe przepisy dadzą też NFZ możliwość żądania od apteki informacji o treści umowy z hurtowniami farmaceutycznymi na zakupy leków i wyrobów medycznych. Jeśli apteka odmówi, sprawa zostanie skierowna do Głównego Inspektora Farmaceutycznego, który będzie mógł nawet cofnąć aptece zezwolenie na dzialalność.

Projekt ten ma doprowadzić do skrócenia kolejek pacjentów oczekujących na świadczenia medyczne. Placówki medyczne będą zobowiązane do przekazywania NFZ danych o osobach oczekujących na świadczenia (nr pesel), a także - informacji o średnim czasie oczekiwania i liczbie oczekujących. Dzięki temu - realne ma stać się monitorowanie przez NFZ obecności pacjentów na kilku listach oczekujących na to samo świadczenie. Fundusz będzie mógł dzięki temu lepiej planować nakłady finansowe na określone typy świadczenia.

Z kolei projekt poselski wprowadza precyzyjną definicję pojęcia "migracja ubezpieczonych", co ma pomóc efektywniej wydawać pieniądze z budżetu NFZ na leczenie. Zakłada ponadto możliwość korygowania planów finansowych NFZ w związku ze zwiększonymi migracjami - w trakcie roku wykonywania planu. (PAP)

bpi/ malk/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)