Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: W Petersburgu nie padła propozycja przeniesienia bałtyckiej rury na ląd

0
Podziel się:

(informacje "Kommiersanta" o braku porozumienia w kwestiach
finansowych)

(informacje "Kommiersanta" o braku porozumienia w kwestiach finansowych)

30.8.Moskwa (PAP) - Wbrew deklaracjom premiera Szwecji Goerana Perssona, który obiecał, że zwróci się do Rosji i Niemiec o przeniesienie trasy planowanego Gazociągu Północnego na ląd, podczas wtorkowych rozmów w Petersburgu taki postulat nie został zgłoszony - informuje w środę rosyjski dziennik "Wriemia Nowostiej".

We wtorek w Petersburgu odbyła się pierwsza runda negocjacji, dotyczących problemów ekologicznych, związanych z budową tej magistrali, która ma przebiegać po dnie Bałtyku. Wzięły w nich udział delegacje rządowe Danii, Finlandii, Niemiec, Rosji i Szwecji, które bałtycki projekt bezpośrednio dotyczy.

Rura - nie licząc wód Rosji i Niemiec - ma przebiegać przez strefy ekonomiczne Finlandii, Szwecji i Danii, które powinny wyrazić na to zgodę.

Persson zapowiedział 17 sierpnia w Visby na Gotlandii (Szwecja), że zaproponuje Rosji i Niemcom przeniesienie trasy gazociągu na ląd, gdyż budowa tej magistrali na dnie Morza Bałtyckiego - jego zdaniem - stanowi potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego w regionie.

Szef rządu szwedzkiego dodał wówczas, że Sztokholm poruszy ten temat na spotkaniu w Petersburgu z przedstawicielami rosyjsko- niemieckiego konsorcjum, budującego bałtycką rurę.

Według "Wriemia Nowostiej", w Petersburgu nie padła propozycja przeniesienia inwestycji na ląd, a uczestnicy rozmów przedstawili North European Gas Pipeline Company (NEGPC), rosyjsko-niemieckiej spółce, która projektuje oraz będzie układać i eksploatować bałtycki rurociąg, wykaz dokumentów, niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o budowę magistrali.

Dokumenty te - jak przekazuje dziennik - mają być przygotowane na następne posiedzenie "grupy pięciu", które odbędzie się 7 listopada w Kopenhadze.

"Wriemia Nowostiej" odnotowuje również, że we wtorek w Moskwie akcjonariusze NEGPC - rosyjski Gazprom (51 proc.) oraz niemieckie E.ON i BASF (po 24,5 proc.) - podpisały porozumienie końcowe w sprawie budowy Gazociągu Północnego.

"Wydarzenia tego szeroko nie afiszowano, mimo że dopiero teraz można z przekonaniem powiedzieć, że wszystkie rozbieżności między partnerami zostały usunięte" - zauważa gazeta. "Wriemia Nowostiej" zaznacza, że razem z porozumieniem strony zatwierdziły założenia biznesplanu tego przedsięwzięcia.

Wśród najważniejszych zadań, stojących teraz przed NEGPC, dziennik wymienia sfinalizowanie prac nad techniczną koncepcją projektu, w tym dokończenie badania dna morskiego na trasie magistrali, opracowanie szczegółowego biznesplanu, zakup materiałów, rozdzielenie zleceń na prace budowlane oraz przeprowadzenie rozmów z potencjalnymi kredytodawcami.

Tymczasem środowy "Kommiersant" utrzymuje, że porozumienie, podpisane we wtorek przez Gazprom, E.ON i BASF, nie zawiera konkretnych zobowiązań finansowych stron. Nie zawiera też schematu finansowania inwestycji.

Rzecznik prezesa Gazpromu Siergiej Kuprijanow wyjaśnił gazecie, że wtorkowa umowa jest "technicznym dokumentem", w którym "nie ma nowych liczb". Natomiast zapisano tam - jak to ujął - "zasadę równoprawności w kwestiach przyciągania środków finansowych, proporcjonalnie do udziałów stron w przedsięwzięciu".

"Kommiersant" zwraca uwagę, że "po tym, jak Angela Merkel została kanclerzem Niemiec, a deputowani do Bundestagu storpedowali poprzedni schemat finansowania Gazociągu Północnego (kredyt pod niemieckie gwarancje rządowe - PAP), partnerzy nie mogą uzgodnić parametrów finansowych projektu".

"Fakt, że umowa końcowa w sprawie Gazociągu Północnego została podpisana bez jakichkolwiek parametrów finansowych i komentarzy do nich oznacza, że partnerzy są dalecy od porozumienia w tej sprawie" - ocenia dziennik.

"Groźba, że projekt ten może nie dojść do skutku, skłania europejskie firmy energetyczne do przedłużania długoletnich kontraktów z Gazpromem" - dodaje "Kommiersant", odnotowując, że we wtorek na krok taki zdecydował się nawet jeden z partnerów rosyjskiego koncernu od bałtyckiej rury - E.ON-Ruhrgas.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)