Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozpoczęły się wielkopolskie warsztaty naukowe "Lato z helem"

0
Podziel się:

Ponad 20 uczniów i studentów z całego kraju przyjechało w sobotę do Odolanowa
(Wielkopolska) na 27. Warsztaty Naukowe "Lato z helem". Do 14 lipca będą mieli okazję prowadzić
eksperymenty naukowe i wysłuchać wykładów wybitnych autorytetów.

*Ponad 20 uczniów i studentów z całego kraju przyjechało w sobotę do Odolanowa (Wielkopolska) na 27. Warsztaty Naukowe "Lato z helem". Do 14 lipca będą mieli okazję prowadzić eksperymenty naukowe i wysłuchać wykładów wybitnych autorytetów. *

W tym roku tematem głównym jest nadprzewodnictwo, które odkryto 100 lat temu. Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Jan Dec z Uniwersytetu Śląskiego, który mówił o temperaturach helowych i wirtualnej ferroelektryczności. W następnych dniach naukowcy będą mówić m.in. o kropkach kwantowych, nadprzewodnictwie holograficznym i nadprzewodnictwie materiałów węglowych.

Jak powiedział PAP profesor Zbigniew Trybuła z Instytutu Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu, nadprzewodnictwo oznacza przewodzenie bez jakiegokolwiek oporu. "To materiał, który ma nieskończenie duże przewodnictwo energii elektrycznej, nie powodujący żadnych strat podczas jej przepływu" - mówi Trybuła.

Są to materiały wysokotemperaturowe, w których temperatura przejścia wynosi 90 K (Kelwinów) - mówi profesor.Jak wyjaśnił, doprowadzenie do takiego stanu wymaga schłodzenia materiału za pomocą ciekłego azotu.

Zjawisko nadprzewodnictwa zostało wykryte w 1911 r. przez Heike Kamerlingha Onnesa.

Organizatorem nietypowych wakacji są naukowcy i pracownicy odolanowskiego Zakładu Fizyki Niskich Temperatur Instytutu Fizyki Molekularnej PAN). W miasteczku od 30 lat prowadzone są badania naukowe, w których wykorzystywany jest ciekły hel - najzimniejsza ciecz na Ziemi (-269 stopni Celsjusza), nazywany w środowisku naukowym "arystokratą".

Zakład istnieje na terenie odolanowskiego PGNiG SA, w którym gaz skraplany jest na skalę przemysłową. Jest to jedna z pięciu takich firm na świecie.

Większość uczestników zostało skierowanych na Warsztaty z Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. "To najzdolniejsza młodzież w kraju. Obecnie uczestnicy pierwszych edycji Warsztatów są już doktorami, docentami i profesorami. Tak bardzo zafascynowała ich kiedyś fizyka, że związali z nią całe swoje życie" - powiedział Trybuła, szef Zakładu w Odolanowie.

Przez 27 lat do Odolanowa przyjechało ponad stu wykładowców, którzy wygłosili ponad 250 wykładów dla ponad pół tysiąca uczniów i studentów. "Warsztaty są znakomitym sposobem w kształtowaniu młodych adeptów fizyki, którzy w przyszłości będą tworzyć nowe technologie i rozwiązywać skomplikowane zagadnienia naukowe" - powiedział Trybuła.

Przed warsztatami osiemdziesiątka uczniów zorganizowała w Odolanowie wystawę pod hasłem "Odkrycia zmieniające naszą rzeczywistość". Zaprezentowano ponad 20 doświadczeń, podczas których młodzi fizycy odpowiadali swoim kolegom z innych szkół na pytania, czy na przykład jabłko może być źródłem energii, do czego potrzebna jest nam znajomość DNA, albo kto wpadł na pomysł montowania w samochodach wycieraczek.(PAP)

zak/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)