Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd rozpocznie program wsparcia przedszkoli od 1 września

0
Podziel się:

7.3.Warszawa (PAP) - Od 1 września 2006 r. pięć województw, w
których procent dzieci uczęszczających do przedszkoli jest
najmniejszy w skali kraju, zostanie objętych rządowym programem
upowszechniania edukacji przedszkolnej - powiedział wiceminister
edukacji Jarosław Zieliński. Wiceminister uczestniczył we wtorek w
posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

7.3.Warszawa (PAP) - Od 1 września 2006 r. pięć województw, w których procent dzieci uczęszczających do przedszkoli jest najmniejszy w skali kraju, zostanie objętych rządowym programem upowszechniania edukacji przedszkolnej - powiedział wiceminister edukacji Jarosław Zieliński. Wiceminister uczestniczył we wtorek w posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Rządowy program będzie prowadzony w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, lubelskim i kujawsko- pomorskim. Poszczególne gminy w tych regionach dostaną wsparcie finansowe z budżetu państwa na organizację przedszkoli i zatrudnienie nauczycieli.

Do listy pięciu województw, jeśli wystarczy funduszy, mogą dołączyć kolejne - dodał Zieliński.

Jak poinformował posłów, według danych GUS, najmniej dzieci w wieku 3-5 lat korzysta z przedszkoli w woj. podlaskim (na wsiach tylko nieco ponad 6 proc.). Dla porównania, w woj. opolskim, gdzie do przedszkoli chodzi najwięcej dzieci w Polsce, wskaźnik ten na wsiach wynosi prawie 50 proc.

Priorytetem w rządowym programie jest objęcie edukacją przedszkolną dzieci pięcioletnich. MEiN chce, aby w roku szkolnym 2006/2007 do przedszkoli chodziło dużo pięciolatków, gdyż ułatwi to wprowadzenie dla nich obowiązkowej zerówki.

"Tak było, kiedy wprowadzano obowiązkową zerówkę dla dzieci sześcioletnich. Większość rodziców i tak posyłała swoje dzieci do zerówki, zatem wprowadzenie obowiązku nie było dla Polaków zaskoczeniem" - wyjaśnił.

Dodał, że obowiązek przygotowania przedszkolnego dla pięciolatków wiązać się będzie z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Podkreślił, że w szczególnych przypadkach termin obowiązkowego pójścia dziecka do szkoły będzie mógł zostać odroczony po zasięgnięciu opinii psychologa.

Aby zwiększyć skuteczność programu, rząd będzie wspierał nie tylko przedszkola gminne, ale także niepubliczne, prowadzone np. przez fundacje. W rządowym projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty zapisano, że takie "alternatywne formy wychowania przedszkolnego" zostaną objęte nadzorem kuratorów, tak jak publiczne placówki.

W MEiN, jak zapewnił Zieliński, trwają również prace nad podstawą programową nauczania przedszkolnego, która pozwoliłaby skutecznie przygotować dzieci do pierwszych lat nauki w podstawówce. (PAP)

ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)