Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat za nowelizacją ustawy o kombatantach

0
Podziel się:

Senat jednomyślnie poparł w czwartek nowelizację ustawy o kombatantach,
która przewiduje m.in. powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP jako honorowej wspólnoty
żołnierskiej oraz ustanowienie 1 września Dniem Weterana Walk o Niepodległość RP.

Senat jednomyślnie poparł w czwartek nowelizację ustawy o kombatantach, która przewiduje m.in. powołanie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP jako honorowej wspólnoty żołnierskiej oraz ustanowienie 1 września Dniem Weterana Walk o Niepodległość RP.

Nowelę poparło 74 senatorów, nikt nie był przeciw ani nie wstrzymał się od głosu. Nowelizacja ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, przyjęta pod koniec stycznia przez Sejm, zakłada również przyznanie członkom korpusu 51-proc. ulgi na krajową komunikację kolejową i autobusową. Obecnie ulga ta dla kombatantów wynosi 37 proc. Członkowie Korpusu otrzymają też specjalne ujednolicone legitymacje.

Nowelizacja przewiduje też utworzenie kompletnej bazy wszystkich kombatantów, inwalidów wojennych i ofiar represji, reguluje też kwestię ryczałtu energetycznego dla kombatantów. Przewidziano ułatwienia dla kombatantów zamieszkałych za granicą, którzy dotychczas nie ubiegali się o należne im świadczenia w związku z utrudnieniami w ich wypłacie. Po zmianie przepisów świadczenia będą im wypłacane np. razem z emeryturą czy rentą na rachunek bankowy za granicą.

Do nowelizacji senackie komisje zgłosiły trzy poprawki. Pierwsza zakładała włączenie tzw. żołnierzy-górników do katalogu osób objętych ustawą. Żołnierzami-górnikami określane są osoby, które w latach 1949-59 z powodów politycznych trafiły do kopalń węgla kamiennego, uranu i do kamieniołomów. Zmuszani byli do ciężkiej pracy w oddziałach roboczych, zorganizowanych na wzór sowiecki. Senat odrzucił tę poprawkę.

Druga z komisyjnych poprawek miała na celu korektę jednego z zapisów noweli, który uniemożliwia w szczególnie uzasadnionych przypadkach udzielanie przez szefa Urzędu ds. Kombatantów wyższej niż zakładają limity pomocy dla kombatanta. Senat przyjął tę poprawkę. Trzecia poprawka miała charakter legislacyjny, również została przyjęta.

Podczas środowej debaty senator Jan M. Jackowski (PiS) zgłosił czwartą poprawkę zakładającą bezpłatne przejazdy dla objętych ustawą. Senat odrzucił tę poprawkę.

Nowelizacja trafi do podpisu prezydenta. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)