Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Śląskie:  Zakończono rozbudowę oczyszczalni w Rybnej

0
Podziel się:

Rozbudowę oczyszczalni ścieków w Rybnej -
jednego z kluczowych elementów finansowanego z unijnych środków
projektu "Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej w
Częstochowie" zakończono w czwartek kosztem 730 tys. euro.

Rozbudowę oczyszczalni ścieków w Rybnej - jednego z kluczowych elementów finansowanego z unijnych środków projektu "Oczyszczanie ścieków i uzdatnianie wody pitnej w Częstochowie" zakończono w czwartek kosztem 730 tys. euro.

Budowa drugiego bloku podwoiła wydajność oczyszczalni do 1000 metrów sześciennych na dobę. "To przykład dobrze wydanych funduszy pomocowych" - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Janusz Mikuła.

Oczyszczalnia w Rybnej to druga inwestycja w ramach częstochowskiego projektu na terenie gminy Mykanów. W kwietniu ubiegłego roku oddano do użytku stację uzdatniania wody w Wierzchowisku. W ciągu 3 miesięcy zakończone mają zostać prace nad budową kolektora wód deszczowych w Częstochowie, co wyeliminuje problem zalewania centrum tego miasta i zakłócania procesu oczyszczania ścieków w głównej częstochowskiej oczyszczalni ścieków Warta.

Trwają również prace przy innych inwestycjach - budowie 33 km kanalizacji sanitarnej i 9 przepompowni ścieków w gminie Mykanów, budowie 70 km kanalizacji i 19 przepompowni ścieków w dziewięciu dzielnicach Częstochowy, a także przy rozbudowie i modernizacji oczyszczalni Warta.

Wszystkie prace mają się zakończyć w tym roku. Wartość całego projektu to ponad 36 mln euro, z czego kwota bezzwrotnej pomocy z funduszu spójności to blisko 23,5 mln euro, pozostałą sumę wykładają gminy.

Cały projekt służy ochronie przed zanieczyszczeniami wód górnojurajskiego zbiornika wód podziemnych, z którego czerpana jest woda pitna dla mieszkańców Częstochowy, gminy Mykanów i gmin położonych w regionie częstochowskim. Do niedawna nie spełniała ona wymaganych norm w zakresie dopuszczalnego stężenia azotanów.

Kompleksowe skanalizowanie Częstochowy i części gminy Mykanów znacząco ograniczy przenikanie zanieczyszczeń do zbiornika wód. Dzięki temu będzie mógł rozpocząć się proces samooczyszczania się rezerwuaru wód podziemnych. (PAP)

lun/ bel/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)