Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sondaże przedwyborcze po debacie Tusk-Kwaśniewski

0
Podziel się:

Trzy ośrodki badawcze przeprowadziły we
wtorek, dzień po debacie szefa Platformy Obywatelskiej Donalda
Tuska z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, sondaże
preferencji wyborczych. Ich wyniki charakteryzuje duża rozbieżność.

Trzy ośrodki badawcze przeprowadziły we wtorek, dzień po debacie szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, sondaże preferencji wyborczych. Ich wyniki charakteryzuje duża rozbieżność.

Z badania GfK Polonia przeprowadzonego dla "Rzeczpospolitej" wynika, że gdyby wybory odbyły się we wtorek, PO może liczyć na 31 proc. głosów (spadek o 2 proc. w porównaniu z poprzednim sondażem GfK). PiS dostałoby na 28 proc. głosów (- 5 proc.), zaś Lewica i Demokraci 12 proc. (+3 proc.). Do Sejmu dostałoby się jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe z wynikiem 6 proc. (-1 proc.). Niezdecydowanie deklaruje 17 proc. badanych.

Takie poparcie w wyborach oznacza, że w przyszłym Sejmie PO miałaby 185 posłów, PiS - 167, LiD - 71, PSL - 35, a Mniejszość Niemiecka - dwóch.

Z kolei według sondażu TNS OBOP dla "Dziennika", gdyby wybory odbyły się we wtorek, PO otrzymałaby poparcie 43 proc., PiS - 34 proc., LiD - 14 proc., zaś PSL - 6 proc. wyborców.

Takie wyniki, wg "Dziennika", oznaczają, że PO traci szansę na samodzielne rządy. Partia Donalda Tuska wg sondażu opublikowanego we wtorek rano mogła liczyć na 236 miejsc w Sejmie. Według najnowszego badania Platforma miałaby 227 posłów, czyli o trzech mniej niż wynosi połowa Sejmu. PiS może liczyć na 162-osobową reprezentację w izbie niższej parlamentu, co nie wystarczyłoby, aby samodzielnie podtrzymać prezydenckie weto (potrzeba do tego 184 posłów). LiD miałby 64 mandaty, a PSL tylko pięciu posłów.

Badanie SMG/KRC dla "Faktów" TVN wskazuje, że PO otrzymałaby 39 proc. poparcia, zaś PiS - 31 proc. LiD i PSL mogą liczyć odpowiednio na 10 i 8 proc. głosów. Niezdecydowany jest co dwudziesty respondent. Aż 70 proc. pytanych deklaruje, że na pewno weźmie udział w wyborach.

Trzy wspomniane sondaże są zgodne, że do Sejmu weszłyby tylko cztery partie.

Badania Gfk Polonia i TNS OBOP przeprowadzono we wtorek telefonicznie na tysiącosobowych grupach dorosłych Polaków. SMG/KRC, zbadało, również telefonicznie, 847 Polaków. (PAP)

ral/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)