Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Stolica: "Aktywne obywatelstwo w UE" - konferencja dla organizacji pozarządowych

0
Podziel się:

Jakie możliwości Unia Europejska stwarza
organizacjom pozarządowym? - odpowiedź m.in. na to pytanie poznają
przedstawiciele organizacji pozarządowych podczas konferencji
"Aktywne obywatelstwo w Unii Europejskiej", rozpoczętej w sobotę w
Warszawie.

*Jakie możliwości Unia Europejska stwarza organizacjom pozarządowym? - odpowiedź m.in. na to pytanie poznają przedstawiciele organizacji pozarządowych podczas konferencji "Aktywne obywatelstwo w Unii Europejskiej", rozpoczętej w sobotę w Warszawie. *

Dwudniowe spotkanie zorganizowała Polska Fundacja Roberta Schumana. Bierze w nim udział ponad 180 przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Polski.

Prezes Fundacji im. Roberta Schumana w Paryżu Jean-Dominique Giuliani zauważył - otwierając konferencję - że obecnie "daje się zauważyć" pewne rozluźnienie więzów między Unią, jej instytucjami a obywatelami Wspólnoty. Z kolei europoseł Jan Kułakowski zastanawiał się czy, aby UE była bliżej obywateli, nie należy przyspieszyć "pokoleniowej wymiany" wśród decydentów poszczególnych państw i unijnych instytucji.

Prezes polskiego oddziału Fundacji Piotr Nowina-Konopka dodał, że spotkanie w Warszawie będzie miało sens, jeśli jego uczestnicy wyjdą przeświadczeni, że powinni zabrać głos w debacie o Unii Europejskiej.

"Głównym celem konferencji jest pokazanie organizacjom pozarządowym instrumentów, które mogą wykorzystać po to, by zmienić podejście społeczeństwa do Unii Europejskiej, wyjaśnić, czym jest Unia" - powiedział PAP przedstawiciel organizatorów Bartłomiej Lachowski. Zwrócił uwagę, że uczestnicy konferencji to w większości członkowie organizacji pozarządowych spoza Warszawy - na czym szczególnie zależało Fundacji.

Zdaniem Lachowskiego, choć - jak pokazują sondaże - Polacy akceptują Unię, to jednak często "nie wiedzą, co akceptują". "Nam chodzi o to, by społeczeństwo było świadome tego, co akceptuje" - zaznaczył.

Podkreślił przy tym, że uczestnicy spotkania będą mogli się także dowiedzieć, jak się starać o dofinansowanie z UE i jak współpracować w tej sprawie z samorządami. Wśród zaplanowanych warsztatów są m.in. "Euro-sugestie na dobrą kampanię", "Jak UE wspiera sektor pozarządowy?" i "Jak przeprowadzić skuteczną kampanie społeczną?".

Uczestnicy konferencji będą mogli porozmawiać z polskimi i europejskimi ekspertami, zajmującymi się promocją spraw unijnych w Europie, m.in. z szefową Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce, Różą Thun, b. redaktorem naczelnym francuskiego dziennika "Le Figaro" Baudouinem Bollaertem, dyrektorem wykonawczym Fundacji na rzecz Wolnej i Demokratycznej Bułgarii Lenko Lenkovem i reporterką francuskiej telewizji France 3 Marie-Pierre Courtelmont.(PAP)

agt/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)