Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szpital MSWiA: niski poziom zakażeń gronkowcem

0
Podziel się:

Poziom infekcji gronkowcem w klinice
neurochirurgii szpitala MSWiA mieścił się w dolnych granicach
normy, dopuszczalnych w najlepszych ośrodkach - wynika z
oświadczenia szefa kliniki neurochirurgii szpitala MSWiA prof.
Wojciecha Maksymowicza.

Poziom infekcji gronkowcem w klinice neurochirurgii szpitala MSWiA mieścił się w dolnych granicach normy, dopuszczalnych w najlepszych ośrodkach - wynika z oświadczenia szefa kliniki neurochirurgii szpitala MSWiA prof. Wojciecha Maksymowicza.

Maksymowicz odniósł się do piątkowej publikacji "Życia Warszawy", które napisało że pacjenci neurochirurgii szpitala MSWiA przez pół roku byli zakażani gronkowcem. Gazeta napisała, że sprawę bada prokuratura.

W klinice neurochirurgii - jak podał jej szef - przeprowadza się rocznie od 850 do 1 000 zabiegów. "Analiza Zespołu ds. Zakażeń Szpitalnych Centralnego Szpitala Klinicznego z 7 marca br. wykazała, ze w klinice neurochirurgii występował jeden z najniższych w szpitalu odsetek pacjentów, u których wyizolowano niebezpieczne zarazki" - napisał prof. Maksymowicz. Zaznaczył, że odsetek ten malał z każdym rokiem; w 2004 roku wynosił 1,9 proc., a w 2006 roku - 1,22 proc.

Według przytoczonych przez niego danych "neurosurgical Focus" pooperacyjne zakażenia występują w 1-12 proc. przypadków, częściej przy wszczepianiu implantów. Ryzyko zakażenia w najlepszych ośrodkach przy operacji kręgosłupa bez wszczepienia implantu wynosi 1,5-2 proc., a przy operacji z wszczepieniem implantu - 3-6 proc.

Według tych danych najczęstszym przypadkiem jest zakażenie gronkowcem złocistym (49 proc. wszystkich zakażeń). W ocenie prof. Maksymowicza poziom infekcji, odnotowany w klinice neurochirurgii "utrzymuje się w dolnych akceptowalnych w USA granicach".

Szef kliniki neurochirurgii zaznaczył także, że wielokrotnie występował do dyrekcji o działania na rzecz poprawy sytuacji sanitarno-epidemiologicznej oraz do Głównego Inspektora Sanitarnego MSWiA; okresowo też wstrzymywane były operacje neurochirurgiczne.

Prof. Maksymowicz podkreślił, że wielokrotnie zabiegał o remont kliniki; a jego zastrzeżenia budził tylko wybór takiej metody remontu, która uniemożliwiłaby wykonywanie operacji przez 6 miesięcy.(PAP)

dom/ malk/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)