Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Turcja: Papież apeluje o dialog chrześcijańsko-muzułmański i wolność religii

0
Podziel się:

(wystąpienie Bardakoglu)

(wystąpienie Bardakoglu)

28.11.Stambuł/Ankara (PAP/dpa,AP,Reuters) - Na spotkaniu z najwyższymi przywódcami religijnymi tureckich muzułmanów Benedykt XVI wezwał we wtorek w Ankarze do dialogu i współdziałania chrześcijańsko-muzułmańskiego.

Upomniał się też o "instytucjonalne zagwarantowanie" wolności religii w Turcji. Ani słowem nie nawiązał natomiast - co odnotowały agencje prasowe - do swych uwag na temat islamu i przemocy, które we wrześniu wywołały falę oburzenia w świecie islamskim. Tamte słowa papieża, wygłoszone w Ratyzbonie, ostro skrytykował wtedy wielki mufti Turcji Ali Bardakoglu.

We wtorek wielki mufti akcentował, że religie są powołane do szerzenia pokoju, ale też powtórzył w obecności papieża, że islam nie jest religią przemocy, a twierdzenie, jakoby tak było, może być tylko zachętą dla tych, którzy nadużywają religii do czynienia zła. Oświadczył też, że wszyscy muzułmanie czują się obrażeni oskarżeniami, że ich religia hołduje przemocy.

"Tak zwane przekonanie, że używa się miecza do szerzenia islamu na świecie oraz narastająca islamofobia ranią muzułmanów" - powiedział Bardakoglu. Wielki mufti wezwał przywódców religijnych do odpowiedzialnego postępowania i przestrzegł przed "wykorzystywaniem różnic do pozyskiwania nowych wyznawców dla ich własnych religii".

Przywódcy religijni "powinni postępować zgodnie z nauczaniami wszystkich religii, wzywającymi do pokoju bez obaw czy uprzedzeń" - powiedział Bardakoglu. Podkreślił też, że islam potępia wszelkie formy terroryzmu, bez względu na to, kim są ich ofiary.

Papież podkreślił w swym wystąpieniu, że najlepszym sposobem, aby chrześcijanie i muzułmanie osiągnęli postęp we wzajemnych stosunkach jest kierowanie się "autentycznym pragnieniem lepszego wzajemnego poznania się, poszanowania różnic i uznania tego, co jest dla nas wspólne".

"Instytucjonalnie zagwarantowana i autentycznie szanowana wolność religii zarówno dla jednostek, jak i dla wspólnot religijnych stanowi dla wszystkich wierzących nieodzowny warunek, aby mogli oni rzeczywiście uczestniczyć w budowaniu społeczeństwa w duchu autentycznej służby, zwłaszcza wobec najbardziej pokrzywdzonych i najbiedniejszych" - kontynuował Benedykt XVI.

Papież nawiązał w przemówieniu do wspólnej historii chrześcijan i muzułmanów w Turcji, "o której świadczą tak liczne pomniki" i zacytował słowa Jana Pawła II wypowiedziane w czasie jego wizyty w tym kraju w 1979 roku: "Zapytuję, czy nie jest rzeczą pilną, aby właśnie dziś, gdy chrześcijanie i muzułmanie w tym kraju weszli w nowy okres historii, uznali i rozwijali łączące ich więzy duchowe, aby wspólnie bronić wartości duchowych, pokoju i wolności".

"Obie nasze religie, islam i chrześcijaństwo są powołane, aby przyczyniać się do pokoju" - podkreślił z kolei gospodarz spotkania wielki mufti Turcji, której kieruje Generalną Dyrekcją Spraw Religijnych.

Powinniśmy uczyć się respektować różne religie, których bogactwo zawdzięczamy Dziełu Stworzenia - powiedział prof. Bardakoglu, który wyraził nadzieję, że islam i chrześcijaństwo "zapiszą nową kartę braterstwa".

Mufti Turcji, nawiązując do dzieła miłosierdzia, jakie spełnia wspólnota muzułmańska w Turcji, przekazał papieżowi dossier w sprawie działalności duchowieństwa muzułmańskiego na tym polu.

Papież i mufti dokonali następnie wymiany darów.

Benedykt XVI ofiarował zwierzchnikowi tureckich muzułmanów litografię rzymskiego Koloseum i kolekcję medali papieskich, a Ali Bardakoglu zabytkowy egzemplarz Koranu i cenny puchar turecki.

Mirosław Ikonowicz (PAP)

ik/ az/ ro/ 6284 6362

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)