Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Ministrowie rolnictwa dyskutowali o ptasiej grypie

0
Podziel się:

(wypowiedź komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich)

(wypowiedź komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich)

20.2.Bruksela (PAP) - Ministrowie rolnictwa krajów UE dyskutowali w poniedziałek w Brukseli o sposobach ochrony ptaków domowych przed ptasią grypą. Komisja Europejska zaleca powściągliwość w szczepieniu drobiu, bo zaszczepione chore ptaki nadal roznoszą wirusa, choć nie widać, że są zainfekowane.

UE nie finansuje szczepień ptaków w krajach członkowskich. Współfinansuje natomiast działania poszczególnych krajów przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa, np. badania tkanek znalezionych martwych ptaków. Na unijną pomoc finansową mogą liczyć też hodowcy, których drób zostanie wybity z powodu ptasiej grypy.

Unijny komisarz ds. zdrowia Markos Kyprianu powiedział po posiedzeniu unijnych ministrów rolnictwa, że "szczepienia mogą być stosowane w sytuacjach wyjątkowych. Jako metody prewencyjne są jednak ryzykowne".

"Zaszczepione zwierzę, które już się zaraziło, może nadal roznosić wirusa, mimo że samo nie ma żadnych objawów choroby" - tłumaczył komisarz.

Nie istnieje szczepionka bezpośrednio na wirusa ptasiej grypy; stosuje się szczepionki na normalną grypę.

Komisarz dodał, że ministrowie dyskutowali m.in. o tym, w jakich warunkach szczepionki powinny być zastosowane, jakie kryteria musi spełniać kraj, by realizować program szczepień. Ten temat będzie omawiany w Brukseli także we wtorek.

Komisarz Kyprianu zaapelował o spokój w związku z pojawianiem się wirusa w kolejnych krajach Unii, nawet jeśli wirus przeniesie się na ptactwo domowe. Podkreślił, że jest to choroba zwierzęca i trudno przenosi się na ludzi.

Unijna komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Mariann Fischer Boel powiedziała, że aby wesprzeć rynek w związku ze spadkiem popytu na produkty drobiowe, KE sięgnęła po dopłaty do eksportu. Pani komisarz podkreśliła, że istnieją również inne możliwości wsparcia rynku i Komisja je wykorzysta, jeśli będzie taka konieczność.

"W ocenie KE w obecnej sytuacji, kiedy przypadki choroby w UE dotyczą dzikich ptaków, nie ma potrzeby wprowadzania innych rozwiązań" - oświadczyła.

Do tej pory ptasia grypa pojawiła się w sześciu krajach UE. Wszystkie przypadki dotyczyły ptaków dzikich, na razie nie wykryto ptasiej grypy wśród ptactwa domowego.

Katarzyna Rumowska (PAP)

kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)