Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Sondaż: obawy przed przyszłością powodem coraz mniejszej liczby urodzin

0
Podziel się:

20.2.Bruksela (PAP) - Ponad połowa Europejczyków, w tym Polacy,
chciałaby mieć więcej niż dwoje dzieci, ale z powodów
ekonomicznych i obawy przed przyszłością ostatecznie decyduje się
na mniej - wynika z najnowszego raportu sfinansowanego przez
Komisję Europejską.

20.2.Bruksela (PAP) - Ponad połowa Europejczyków, w tym Polacy, chciałaby mieć więcej niż dwoje dzieci, ale z powodów ekonomicznych i obawy przed przyszłością ostatecznie decyduje się na mniej - wynika z najnowszego raportu sfinansowanego przez Komisję Europejską.

Z wyjątkiem Niemców, Belgów, Austriaków i Czechów, Europejczycy chcieliby mieć najczęściej po dwoję dzieci. 33 proc. ankietowanych Polaków i 40 proc. Cypryjczyków wyraziło ochotę posiadania nawet trojga lub więcej dzieci.

Raport zrealizowany w 14 państwach Unii Europejskiej pokazuje jednak duże dysproporcje między "życzeniami" co do posiadania dzieci a realnym życiem.

Powody, dla których Europejczycy ostatecznie decydują się na mniejszą liczby dzieci to zdaniem autorów raportu m.in. duże koszty oraz obawy o przyszłość pociech.

Szukając związków między liczbą urodzin a polityką rodzinną poszczególnych państw "25", autorzy raportu wskazali, że kobiety wychowujące dzieci na zachodzie Europy częściej oczekują wsparcia finansowego i umożliwienia im pracy w niepełnym wymiarze godzin. Kobiety z krajów Europy wschodniej wolą połączyć życie rodzinne z pracą na pełnym etacie.

Raport wskazuje na sporą liczę osób, które zupełnie nie chcą mieć dzieci, np. 15,4 proc. Niemek (i 22,8 proc. Niemców ) oraz 10 proc. Belgijek (i 15 proc. Belgów). Ten wskaźnik jest na tyle duży, piszą autorzy raportu, że trudno oczekiwać efektów jakiejkolwiek polityki rodzinnej.

Przekonują, że coraz mniejsze przywiązanie do instytucji małżeństwa i rosnąca liczba rozwodów nie muszą być powodem spadku urodzeń. Do około 30-40 proc. wzrosła bowiem w Europie liczba dzieci urodzonych poza małżeństwami. Z tych statystyk wyłamują się Włochy, Polska i Litwa, gdzie 80 proc. osób wciąż chce, by dziecko urodziło się w małżeństwie.

Więcej informacji na temat raportu: http://www.bib-demographie.de/ppa/Main.htm

Inga Czerny (PAP)

ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)