Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Wrocław, Wiedeń i Budapeszt starają się o EIIT

0
Podziel się:

Wiedeń i Budapeszt to główni konkurenci
Wrocławia w staraniach o lokalizację Rady Zarządzającej
Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIIT). Decyzja
zapadnie najpewniej na szczycie w czerwcu.

Wiedeń i Budapeszt to główni konkurenci Wrocławia w staraniach o lokalizację Rady Zarządzającej Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIIT). Decyzja zapadnie najpewniej na szczycie w czerwcu.

Już teraz trwają rozmowy o tym, kto będzie członkiem liczącej 18 osób Rady Zarządzającej EIIT. Wraz z personelem pomocniczym, w sumie w Radzie będzie pracować około 60 osób.

"Teraz konkurują ze sobą trzy kraje: Polska, Austria i Węgry" - ujawniła w Brukseli minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, która wzięła udział w radzie ministrów "27", a także spotkała się z komisarzami odpowiedzialnymi za edukację i badania.

Niewykluczone jednak, że w momencie kiedy przewodnictwo słoweńskie przedstawi procedurę wyboru miasta, zgłoszą się nowi kandydaci. Jak dodała Kudrycka, najprawdopodobniej ostateczną decyzję podejmą przywódcy państw UE na szczycie w czerwcu lub ministrowie ds. nauki państw członkowskich jeszcze w maju - choć ta druga opcja jest mniej prawdopodobna.

"Liczymy, że większość państw UE nas poprze" - przyznała Kudrycka. Jej zdaniem na korzyść Wrocławia przemawia to, że nie jest stolicą - w przeciwieństwie do konkurentów. "Dla Wrocławia EIIT to będzie sprawa priorytetowa. Poza tym środowiska naukowe nie potrzebują szumu metropolii" - zauważyła.

Jako atut wskazała też fakt, że starania o siedzibę EIIT to inicjatywa oddolna Wrocławia, promowana przez władze miasta, niemal natychmiast z chwilą pojawienia się w Brukseli pomysłu powołania instytutu.

Kudrycka ujawniła, że Polska ma już kandydatów do Rady Zarządzającej EIIT, choć nie chciała zdradzić ich nazwisk. Chodzi o osoby ze środowiska naukowo-uniwersyteckiego.

EIIT będzie mieć strukturę sieci tzw. wspólnot wiedzy i innowacji, które będą realizować zadania Instytutu pod egidą Rady Zarządzającej.

Polska od początku zdecydowanie popiera inicjatywę utworzenia Instytutu, zabiegając nie tylko o umiejscowienie we Wrocławiu siedziby jego Rady Zarządzającej, ale też o stworzenie podstaw przyszłej wspólnoty wiedzy i innowacji w tym mieście.

Komisja Europejska, przyjmując projekt w sprawie powołania Instytutu, przekonywała, że chce, by stał się on "nowym wzorcowym ośrodkiem innowacji w Europie", porównywalnym z amerykańskim prestiżowym Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Budżet EIIT na sześć lat, począwszy od 2008 roku, zaplanowano na ok. 2,4 mld euro, z czego tylko część pochodzić będzie bezpośrednio z unijnego budżetu. O resztę ośrodki badawcze wchodzące w skład instytutu będą musiały postarać się same.

Inga Czerny (PAP)

icz/ kot/ mc/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)