Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VII Przystanek PaT na rzecz życia bez uzależnień i przestępczości

0
Podziel się:

Ponad tysiąc młodych ludzi uczestniczyło w Lublińcu (Śląskie) w
koncertach, spotkaniach i warsztatach policyjnego programu edukacyjnego "Profilaktyka a Ty". PaT to
adresowana do młodzieży akcja promująca styl życia wolny od uzależnień i przestępczości.

Ponad tysiąc młodych ludzi uczestniczyło w Lublińcu (Śląskie) w koncertach, spotkaniach i warsztatach policyjnego programu edukacyjnego "Profilaktyka a Ty". PaT to adresowana do młodzieży akcja promująca styl życia wolny od uzależnień i przestępczości.

W sobotę podczas finału akcji podsumowano tegoroczną, siódmą edycję programu, którego częścią jest kilkudniowe spotkanie pod nazwą Przystanek PaT. "Profilaktyka a Ty" to jeden z największych programów edukacyjnych, służących m.in. zapobieganiu narkomanii i przestępstwom. Realizuje go Komenda Główna Policji, we współpracy w wieloma instytucjami i społecznościami lokalnymi.

"Siła PAT-u polega na tym, że policja moderuje i wspiera tą akcję, ale robią ją sami młodzi ludzie. I to nie tylko w czasie takiego festiwalowego wydarzenia, które - jak dziś w Lublińcu - jest zwieńczeniem akcji, ale przez cały rok, w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, zachęcając do udziału swoich rówieśników" - ocenił uczestniczący w spotkaniu minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki.

Minister wskazał, że mająca przede wszystkim profilaktyczny i prewencyjny wymiar akcja PaT zaktywizowała i zachęciła do różnego rodzaju działań tysiące młodych ludzi w całej Polsce. "To także jest zadanie policji, o tyle ważne, że jeżeli będzie skutecznie wykonywane, to będzie mniej pracy w obszarze tłumienia czy ścigania przestępców" - wskazał Cichocki.

W ramach Przystanku PaT odbywają się bezpłatne warsztaty artystyczne. Młodzież bierze udział m.in. w zajęciach teatralnych, tanecznych, literackich, plastycznych, recytatorskich, czy dziennikarskich. Były też koncerty i spektakle w wykonaniu grup teatralnych z Polski i Europy. Podczas finału akcji uczestnicy zaprezentowali efekty swojej pracy warsztatowej.

Według Cichockiego właśnie taka formuła przesądza o sukcesie akcji. "Chyba wtedy jest to najbardziej wiarygodne, kiedy młodzi ludzie, a nie tylko policja, trafiają do swoich koleżanek i kolegów (). Przedstawienia i koncerty w Lublińcu pokazują, jak bardzo to jest odległe od typowej pogadanki; to często bardzo nowoczesne i bardzo trudne przedsięwzięcia i spektakle" - uważa minister, według którego PaT to przykład ogromnych efektów za nieduże pieniądze.

"Program opiera nie na środkach finansowych, ale na zaangażowaniu i na świetnych pomysłach" - dodał Cichocki.

Komendant główny policji Marek Działoszyński zapewnił, że projekt PaT, podobnie jak wiele innych prewencyjnych akcji prowadzonych przez policję, będzie kontynuowany. Żaden natłok zadań nie może przysłonić policji działań prewencyjnych. Mamy wręcz wpisane w ustawę zapobieganie, a dopiero później wszystkie inne środki i metody" - powiedział komendant.

Szef policji wskazał, że policjanci zajmujący się w swych jednostkach tzw. miękką prewencją i profilaktyką to często pasjonaci, którzy dużą część pracy wykonują społecznie, także poza służbą. "Oni poświęcają w tym celu swój czas, bo czują sens tych działań. Czują, że odciągnięcie młodego człowieka od nałogów, narkotyków, przestępstwa, jest czymś ważnym" - powiedział Działoszyński.

Według komendanta wśród policyjnych akcji prewencyjnych PaT to fenomen. "Ta akcja w moim przekonaniu jest już pewnego rodzaju ruchem społecznym; iskrą, która zapala innych do dalszych działań, czyli kształtuje liderów, którzy działają później lokalnie, wciągają innych, wyszukują trudną młodzież i starają się zarażać ideą PaT-u" - przekonywał komendant, wskazując na liczny młodzieżowy wolontariat skupiony wokół PaT.

"Baw się dobrze, żyj bezpiecznie, reaguj, pomagaj innej osobie, która ma problemy" - tak Działoszyński scharakteryzował ideę akcji. Jej uczestnicy spotkali się w tym roku w Lublińcu, by wspólnie bawić się, rozwijać swoje umiejętności i zainteresowania.

Celem programu "Profilaktyka a Ty" jest m.in. tworzenie ogólnopolskiej społeczności promującej wśród młodzieży modę na życie bez nałogów. Zakłada edukację (poprzez motywację do pomagania innym, promowanie właściwej postawy), a także spotkania i rozmowy z rodzicami (pokazywanie mechanizmów powstawania uzależnień w środowisku młodych, współpracę z instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i rozwój młodzieży).

Program jest częścią "Banku Dobrych Praktyk" - rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem Bezpieczniej", którego koordynatorem jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.(PAP)

mab/ pz/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)