Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

XII Międzynarodowy Konkurs Lutniczy im. Henryka Wieniawskiego

0
Podziel się:

Ponad 150 instrumentów ocenianych będzie podczas XII Międzynarodowego
Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego, który rozpocznie się 8 maja w Poznaniu. Do konkursu
zgłosiło się ponad 140 lutników z ponad 20 krajów.

Ponad 150 instrumentów ocenianych będzie podczas XII Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego, który rozpocznie się 8 maja w Poznaniu. Do konkursu zgłosiło się ponad 140 lutników z ponad 20 krajów.

Konkurs odbywa się w cyklu pięcioletnim, w roku edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. W tym roku towarzyszyć mu będzie VI Międzynarodowe Sympozjum Lutnicze.

Międzynarodowy Konkurs Lutniczy zakończy 14 maja wręczenie nagród i koncert galowy na nagrodzonych instrumentach.

"Jesteśmy w trakcie odbioru ostatnich instrumentów. Widać, że zostały one pieczołowicie przygotowywane i że ten konkurs jest jednak wydarzeniem niezwykle prestiżowym" - powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor konkursu Andrzej Wituski.

Instrumenty oceniać będzie jury pod przewodnictwem Brytyjczyka, Rogera Hargrave'a - cenionego lutnika, jurora międzynarodowych konkursów skrzypcowych, autora książek i artykułów poświęconych historii włoskiego lutnictwa. Przesłuchania instrumentów i prace jurorów odbywają się w Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu.

"W części konkursu prezentującej brzmienie skrzypiec grać będzie na nich Bartosz Bryła z prof. Andrzejem Tatarskim i z orkiestrą Filharmonii Poznańskiej. W czwartek 12 maja ogłoszone zostaną wyniki konkursu" - powiedział Wituski.

Laureat pierwszej nagrody otrzyma 12 tys. euro.

Międzynarodowe Konkursy Lutnicze odbywają się w Poznaniu od 1957 roku. W pierwszym konkursie oceniano ponad 130 eksponatów - dzieł artystów-lutników z 16 krajów świata.

Poznański konkurs należy - obok odbywających się w Cremonie, Mittenwaldzie, Moskwie i Londynie - do najbardziej prestiżowych konkursów na świecie.

W jedenastu jego dotychczasowych wydaniach oceniono ponad 1500 instrumentów z 30 krajów wszystkich kontynentów. (PAP)

rpo/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)